Dopravný podnik obnoví frekventované zastávky na Račianskej radiále

882

Už v pondelok 25.4.2022 sa Dopravný podnik Bratislava pustí do modernizácie oboch frekventovaných nástupísk na zastávke Mladá garda. Cestujúci budú po novom nastupovať na upravených ostrovčekoch, ktoré dopravný podnik postupne vybaví prístreškom. Práve ten doteraz na zastávkach chýbal. Rekonštrukcia bude realizovaná bez obmedzení MHD.

Vyvýšené a nanovo vydláždené ostrovčeky betónovou dlažbou, antracitový mobiliár s novým označníkom a upravené bezbariérové vstupy. Finálnou bodkou bude osadenie prístreškov navrhnutých v súlade s dizajn manuálom z dielne Metropolitného Inštitútu
Bratislava, navyše vybavených ekologickým solárnym osvetlením.

DPB plánuje do druhej polovice letných prázdnin obnoviť aj iné zastávky, napríklad ďalších osem nástupísk na Račianskej radiále, ktorých stav je v súčasnosti už nevyhovujúci. K zastávke Mladá garda pribudne i vynovená Riazanská, Biely Kríž a Pionierska. Po ukončení stavebných prác bude vždy na jednom z nástupísk osadený nový prístrešok, na opačnej strane vznikne konštrukčný základ pre jeho neskoršie osadenie.

Stavebné práce bude dopravný podnik realizovať v dvoch etapách, počas plnej premávky MHD aj automobilovej dopravy tak, aby obsluha zastávok ostala zachovaná. Sprístupnená ostane vždy polovica nástupiska, pričom električky budú zastavovať v časti, ktorá nie je staveniskom. Cestujúcich aj vodičov však môžu zastihnúť krátkodobé zmeny a lokálne obmedzenia.

„Stav viacerých zastávok v meste bol desaťročia zanedbávaný, preto sme v dopravnom podniku spustili Program obnovy a doplnenia prístreškov, ktorý sa týmto posúva do fázy realizácie. Po vzore nedávnej rekonštrukcie Račianskeho mýta sme sa rozhodli pre okamžité vylepšenie týchto frekventovaných nástupných ostrovčekov a mobiliáru. Verím, že Bratislavčanky a Bratislavčania ocenia nielen nový, moderný vzhľad, bezbariérový prístup uľahčujúci nástup a výstup, ale najmä prístrešok, ktorý ich už ochráni pred nepriaznivým počasím. Po tejto rekonštrukcii pokračujeme v dopĺňaní ďalších, a to vo všetkých mestských častiach Bratislavy,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Prvé prístrešky na Račianskej radiále vzniknú prostredníctvom 100-tisícovej vládnej dotácie z roku 2020. Ide o začiatok podnikom i mestom avizovaného Programu obnovy a doplnenia prístreškov. Vďaka nemu budú cestujúci chránení pred počasím na takmer dvesto zastávkach s novými prístreškami v celom meste. Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať aj z ďalších zdrojov, pričom najväčšiu časť uhradí vďaka 1,8 miliónovému nenávratnému finančnému príspevku z Európskych fondov, ktoré na tento účel získal podpisom zmluvy s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v závere minulého roka. Zvyšné prístrešky vzniknú na základe komerčných spoluprác
hlavného mesta a DPB.

Zdroj: ts DPB