DPOH chystá festival ku Dňu víťazstva nad fašizmom

520
DPOH chystá festival ku Dňu víťazstva nad fašizmom
DPOH chystá festival ku Dňu víťazstva nad fašizmom

Vojna nemá tvár je názov festivalu, ktorý ku Dňu víťazstva nad fašizmom chystá Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) v Bratislave. Inscenácie, ktoré spracovávajú tému narastajúceho fašizmu na Slovensku v období druhej svetovej vojny aktuálne aj v súčasnosti, uvedie 7. a 8. mája. Súčasťou divadelného festivalu budú dramaturgické úvody pred predstaveniami a po nich diskusie s tvorcami inscenácií. TASR o tom informovala PR manažérka Dana Freyerová.

Festival otvorí výpravná bábková dráma o láske a vojne s prvkami live puppet cinema s názvom DUKLA, údolie smrti. Príbeh rómskeho mladíka a nemeckého vojaka, ktorý sa odohráva na pozadí historických udalostí v horthyovských Košiciach a počas krvavých bojov o Dukliansky priesmyk. „Predstavuje nerovný milenecký vzťah mužov stojacich nielen na dvoch opačných barikádach, ale aj koncoch spoločenského rebríčka,“ uvádza festival k predstaveniu, ktoré sa začne dramaturgickým úvodom o 18.00 h. Pre divákov ho pripraví režisér inscenácie Gejza Dezorz. Diskutovať bude aj po predstavení s účinkujúcimi Martinom Hasákom a Petrom Kadlečíkom.

Druhý festivalový deň bude patriť inscenácii Pressburger Fight Club zo života Imricha Lichtenfelda, legendárneho zakladateľa obranného systému Krav Maga, o jeho milovanom Prešporku a časoch, keď sa život zmenil na boj o prežitie a ulice na krvavý ring. „Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa spoľahnúť sami na seba. Dvaja priatelia, Imrich „Imi“ Lichtenfeld a David „Dufi“ Unreich, úspešní športovci a obdivovaní zápasníci, sa pokúsia o nemožné – brániť mierumilovnú a pasívnu menšinu proti presile fašistickej luzy,“ dodáva festival k inscenácii. Dramaturgický úvod o 18.00 h k nej pripravia jej dramaturgovia Valeria Schulczová a Ján Šimko. Na diskusii po predstavení sa zúčastnia účinkujúci Annamária Janeková a Peter Kadlečík.

Zdroj: TASR