Dračí dub je v hlasovaní o Európsky strom roka zatiaľ v prvej štvorke

1124

V polovici hlasovania o Európsky strom roka 2022 sa slovenský reprezentant Dračí dub z Lozorna drží medzi 15 konkurentmi na priebežnom 4. mieste, získal doteraz vyše 6400 hlasov. Vyplýva to z priebežného stavu hlasovania na stránke treeoftheyear.org.

Podporiť slovenský dub z Lozorna v okrese Malacky možno do konca februára, posledný týždeň je hlasovanie tajné, teda nezobrazuje sa počet získaných hlasov. Každý zúčastnený môže hlasom podporiť dva stromy v ankete. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v Bruseli 21. marca na pôde Európskeho parlamentu.

Nadácia Ekopolis, ktorá organizuje národnú anketu Strom roka, pripomína, že v blízkosti stromu sa realizovala ťažba dreva, ochranári sa však s lesníkmi dohodli na presune trasovania zvozu dreva a v jeho blízkosti sa nebude ťažiť. Pomôcť stromu má aj ohradenie minimálneho ochranného priestoru. „Ohradený kruh s priemerom desiatich metrov urobia miestni aktivisti v najbližšom období, kruh vyplnia lístím a odumierajúcou drevnou hmotou, čo zabezpečí lepšie zadržiavanie zrážok a prístup vzduchu ku koreňom,“ uviedol Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácia Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).

Zdroj: TASR; Foto: Obec Lozorno