Druhá časť rozhovoru s bývalou stážistkou z kancelárie BSK v Bruseli

262

„Naučila som sa množstvo nových pracovných metód, dozvedela veľké množstvo informácií a hlavne, aj vďaka tejto skúsenosti sa mi podarilo dostať na stáž do Európskeho výboru regiónov.“

Ako si trávila svoj voľný  čas v Bruseli? Mala si možnosť stretnúť sa aj so stážistami z iných inštitúcií a spoznať Brusel a Belgicko?

Môj voľný čas v Bruseli som väčšinou trávila písaním diplomovej práce, ktorej som sa v tom čase musela venovať. No okrem toho sme sa vždy s kamarátmi, alebo návštevou cez víkendy snažili spoznávať nie len Brusel, ale aj celé Belgicko. Veľa sme preto cestovali vlakmi po Belgicku a spoznávali rôzne mestečká, alebo prírodu a vidiek. Z Bruselu je to vlakom blízko nie len do iných kútov Belgicka, ale aj do Holandska, Paríža či Londýna! Okrem cestovania som sa spoznala s množstvom skvelých ľudí a hlavne stážistami z iných inštitúcií, čo mi umožnilo nadviazať množstvo nových priateľstiev a pracovných kontaktov. 

Aké boli tvoje najobľúbenejšie aktivity v rámci stáže?

Medzi moje najobľúbenejšie aktivity patrili určite konferencie a podujatia, ktorých je v Bruseli každý deň naozaj veľa. Vždy som sa tam dozvedela množstvo nových informácií o rôznych témach a nadviazala množstvo nových kontaktov. Zároveň si myslím, že som si vďaka tomu zdokonalila aj moju angličtinu, nakoľko sa väčšina konferencií konala práve v angličtine. Okrem toho ma veľmi bavilo spravovať sociálne siete, kde bol priestor pre moju kreativitu a na základe reakcií ľudí som ihneď videla ich odozvu na moje príspevky. 

Čo si naopak, ak tak veľmi „nemusela“?

To čo ma menej bavilo boli určite klasické administratívne veci – formuláre, maily, správy, tabuľky. To sú však veci, ktorým sa pri takejto práci nedá vyhnúť

Ak by si mohla, je niečo, čo by si na priebehu svojej stáže zmenila alebo navrhovala zmeniť?

Nemenila by som v podstate nič zásadné, stáž mi úplne vyhovovala. Jediné čo by som možno navrhovala ako zmenu, je zaviesť platové ohodnotenie stážistu. Ako stážistka musím povedať, že som mala pomerne stále dosť práce a vzhľadom na životnú úroveň v Bruseli by aspoň minimálna odmena určite prospela či už samotnej pracovnej motivácií stážistu, ale aj najmä potenciálnym budúcim kandidátom na stáž, ktorí napríklad nemajú možnosť požiadať o finančnú pomoc univerzitu alebo rodinu. 

Aký bol prínos stáže pre teba z pohľadu osobnostného a profesionálneho rozvoja?

Prínos stáže pre môj rozvoj hodnotím veľmi pozitívne. Čo sa týka profesionálnej stránky – naučila som sa množstvo nových pracovných metód, dozvedela veľké množstvo informácií a hlavne, aj vďaka tejto skúsenosti sa mi podarilo dostať na stáž do Európskeho výboru regiónov. Veľmi sa mi páčil spôsob akým sú stážisti v Kancelárii BSK, ale aj celkovo v Bruseli vnímaní. Často krát som bola zodpovedná za množstvo vecí, bol mi nechaný priestor pre vlastnú kreativitu a nápady a moje pripomienky boli cenené. To určite prispelo aj k môjmu osobnostnému rozvoju. 

Ak by si sa mala rozhodnúť znovu, prihlásila by si sa na stáž opäť?

Určite áno! A všetkým túto skúsenosť naozaj odporúčam.