Dúbravka si opäť zaspomína na Deža, medzi panelákmi vyrastie Modrý vrch

985

V Dúbravke sa aj tento rok bude konať obľúbené podujatie Spomienka na Deža, i keď možno v komornejšej forme.

Podujatie s názvom Spomienka na Deža pripomína slovenského hudobníka, režiséra, dramaturga Deža Ursinyho, ktorý od roku 1976 žil na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke, kde tvoril, písal a hral.

Práve pri Fedákovej 24 stojí od roku 2018 aj Pamätník Listovanie venovaný Dežovi Ursinymu, dielo sochárky Miry Podmanickej. Od roku 2018 tu prebieha aj komunitná hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža otvorená pre všetkých.

Tento rok sa má park na Fedákovej zmeniť na kultúrny openair 19. septembra od 14.00 do 22.00. Na pódiu sa počas podujatia vystriedajú skupiny Toddler punk, Queer Jane, Definitivum, Diego, Katarína Máliková, vLaska feat. Žena s ovocím – Marián Slávka a spol. a projekt Vladislava Slnka Šarišského a PJONI – AUTOPSY.

Zakončením Spomienky na Deža bude premiéra nového projektu – Kubo Ursiny a Modrý vrch live. Modrý vrch je štvrtý a dnes priam kultový album Deža Ursinyho, ktorý vznikol v spolupráci s básnikom, Osamelým bežcom Ivanom Štrpkom v roku 1981. S iniciatívou osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu prišiel v roku 2018 Dúbravčan Juraj Štekláč, vytvorenie diela podporila aj mestská časť Dúbravka.

Novinkou tohto ročníka bude aj úvod pre deti, vystúpenie skupiny Toddler Punk, ktorá zďaleka nehrá len pre deti. Akciu bude sprevádzať aj čítačka textov Deža Ursinyho a Ivana Štrpku, predaj kníh, platní, albumov.

Na celé podujatie je vstup voľný.

Zdroj: Dúbravka