Epidemiologická situácia na Slovensku sa stále mierne zlepšuje

817

Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa na Slovensku stále zlepšuje. Vyplýva to z odpovede Ministerstva zdravotníctva SR na otázku, či na Slovensku nehrozí tretia vlna pandémie, ako v okolitých krajinách. Priaznivejšej situácii napomáha aj fakt, že počet zaočkovaných rastie.

„Na Slovensku momentálne postupujeme krôčik po krôčiku k zlepšovaniu situácie, čo dokazuje mierny pokles v počte hospitalizovaných a kontinuálny nárast zaočkovaných,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Práve postupný nárast ľudí s aplikovanou vakcínou v kombinácii s dodržiavaním protiepidemických opatrení podľa jej slov pomôže zvládnuť vírus a jeho prípadné ďalšie vlny a účinne sa proti nemu brániť.

Ako ďalej uviedla, vytvorením kolektívnej imunity spoločnosti pri dosiahnutí hranice 3,3 milióna zaočkovaných odborníci odhadujú, že vírus dostaneme definitívne pod kontrolu. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 643.763, za nedeľu (28. 3 pribudlo 7071 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 255.897 ľudí.

Konzílium odborníkov pripomína, že zlomovou udalosťou v boji s novým koronavírusom bude blížiaca sa Veľká noc. Ľuďom radia obmedziť stretnutia, odložiť šibačku aj oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastniť len virtuálne. Počas pobytu v prírode by sa podľa nich nemali vytvárať veľké skupiny ľudí a cestovať by sa malo len v rámci okresu. Odborníci vyzvali na nosenie rúšok a respirátorov i na individuálny šport v prírode.

Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že účinným nástrojom, ktorí zabráni šíreniu vírusu, je dodržiavanie známeho pravidla ROR – teda nosenia rúška, dostatočný odstup a dôkladná hygiena rúk.

Zdroj: TASR