Extrémne prietrže čoraz častejšie ohrozujú mestské časti

994

Jarovce zažili v nedeľu večer hrôzy. Počas silných dažďov spadlo až 115,6 mm zrážok, čo je akoby ste vyliali 110 litrov vody na meter štvorcový pôdy. Zaplavili ulice aj pivnice. S bezprostrednými následkami prietrže bojovali Jarovčania aj hasiči do skorých ranných hodín, odstraňovanie škôd im však potrvá ešte dlho.

Takéto prietrže sú čoraz častejšie a ohrozujú všetky mestské časti, Staré Mesto nevynímajúc. Najhoršie je, že na takéto silné prietrže neexistuje riešenie a aj mnohé európske veľkomestá sú po nich pod vodou. Dopady je potrebné aspoň zmierniť.

Preto mestská časť pravidelne upozorňuje BVS na stav kanalizácie v Starom Meste, na to, že je nevyhnutné preveriť ho a napraviť. V rámci kompetencií nechávajú urobiť komplexnú kontrolu a vyčistenie kanálových vpustov.

Staré Mesto sa snaží intenzívnejšie reagovať na klimatické zmeny vodozádržnými opatreniami ako sú zelené strechy, mestské lúky, dlažba na chodníkoch namiesto asfaltu a podobne.

Taktiež pripravuje grantovú schému na to, aby tieto opatrenia mohli na svojich domoch realizovať aj obyvatelia Starého Mesta.

Zdroj: Staré Mesto