Festival Viva Musica! do Bratislavy opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby

779

V lete sa do Bratislavy opäť vráti to najlepšie z klasickej hudby. Po dvoch covidových ročníkoch, ktoré boli programovo zamerané na domácu hudobnú scénu, sa festival Viva Musica! vracia k svojmu pôvodnému dvojmesačnému formátu a okrem slovenských umelcov budú mať väčšie zastúpenie aj umelci zo zahraničia. Vidíme sa na Vive! od 23. júna do 11. septembra 2022.

Festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka to najlepšie z klasickej hudby v podaní špičkových umelcov z celého sveta. Bratislavu na pozvanie festivalu navštívili také osobnosti ako John Malkovich, Philip Glass, Michael Nyman, Nigel Kennedy, Sarah Chang, Mari Samuelsen, Víkingur Ólafsson, Kronos Quartet, The King’s Singers, Ensemble intercontemporain a mnohí ďalší.

Otvárací koncert 23. júna 2022 bude patriť poľskému kontratenoristovi Jakubovi Józefovi Orlińskemu, ktorý zaspieva árie zo svojho druhého sólového albumu Facce d’amore, oceneného International Opera Awards v kategórii „Album roka“. „Facce d’amore obsahuje barokové árie, ktoré rozprávajú príbehy o láske v jej rôznych podobách – nielen v tej pozitívnej rovine v prípade šťastnej a opätovanej lásky, ale aj v situáciách, v ktorých sú postavy príbehov posadnuté hnevom alebo dokonca šialenstvom,“ približuje koncept albumu i koncertu Orliński. V Bratislave spolu s ním vystúpi súbor pre starú hudbu Il Pomo d’Oro, ktorý na festivale už v minulosti účinkoval.

Orliński študoval spev vo Varšave a na Juilliard School v New Yorku a aktuálne patrí k najlepším kontratenoristom na svete. V novembri 2021 debutoval v Metropolitnej opere v New Yorku a následne v Royal Opera House Covent Garden v Londýne. Jeho hudobné začiatky sa spájajú s účinkovaním v chlapčenskom zbore a hoci pochádza z umeleckého prostredia, vo voľnom čase počúval skôr rap, jazdil na skateboarde a venoval sa parkouru. Rozhodnutie stať sa profesionálnym spevákom prišlo až neskôr a doteraz je okrem opery jeho druhou veľkou profesnou vášňou breakdance„Keď tancujem, mám slobodu a cítim sa fantasticky, hudba mnou prúdi. To isté sa snažím cítiť, keď spievam,“ hovoríOrliński. V súlade s tradíciou a dostupným repertoárom sa väčšina kontratenoristov zameriava najmä na starú hudbu, no Orliński je typ umelca, ktorý rád narúša zaužívané konvencie a nebráni sa ani presahom do iných hudobných žánrov. „Všimol som si, že na moje koncerty chodí veľa mladých ľudí. Teším sa z toho, pretože mojím cieľom je práve inšpirovať mladých počúvať klasickú hudbu,“ dodáva.

Ďalším potvrdeným účinkujúcim je Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý pri príležitosti 40. výročia svojho vzniku pripravuje špeciálny narodeninový koncert.BCHZ pôsobí na slovenskej scéne od roku 1982 pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky Magdalény Rovňákovej, ktorá zbor v súčasnosti vedie spolu so svojím synom, Gabrielom Rovňákom. Chlapčenský zbor som zakladala ako doktorandka na Vysokej škole múzických umení. Bolo to vzrušujúce a vôbec som nepomyslela, že ma táto práca tak pohltí, nadchne a uchváti. Štyridsať rokov! Je skvelé, že som zároveň našla rovnako „naladených“ kolegov, s ktorými našich chlapcov učíme nespievať noty, ale tvoriť hudbu. To považujem za naše poslanie, hovorí Magdaléna Rovňáková.

BCHZ je víťazom niekoľkých medzinárodných súťaží, koncertoval v Európe, Amerike, Kanade, Japonsku či na Taiwane. Pred desiatimi rokmi, v rámci osláv 30. výročia svojho založenia, zrealizoval prvý slovenský zborový flashmob, počas ktorého svojím vystúpením prekvapil návštevníkov v nákupnom centre Eurovea. Čo všetko si BCHZ pripravil k oslave 40. narodenín sa presvedčíte na koncerte, ktorý sa uskutoční 6. júla 2022 o 20:00 na Námestí pri Eurovea. Vstup na koncert je bezplatný.

Viac informácií na webe www.vivamusica.sk.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR, Vivamusica.sk; Foto: Zdenko Hanout