Festival Viva Musica! opäť spestrí bratislavské leto

904

To najlepšie z klasickej hudby v podaní slovenských umelcov ponúkne v rámci desiatich koncertov od 17. júla do 14. augusta.

„Napriek tomu, že prípravy poznačila koronakríza, organizátori sľubujú exkluzívne hudobné zážitky a viaceré premiérové spojenia,“ informovala média manažérka Katarína Benczová. Témou tohtoročného festivalu sú výnimočné spojenia, podujatie v rámci dramaturgie spojilo viacerých umelcov, ktorí spolu nikdy predtým nespolupracovali. „Program 17. ročníka festivalu sme sa rozhodli opäť koncipovať s mottom ´svetovo slovenská Viva´. Na Slovensku máme nesmierne množstvo výnimočných umelcov, a preto sme hrdí, že aspoň časť z nich môžeme predstaviť,“ uviedla nová riaditeľka festivalu Viva Musica! Janka Kubandová, ktorá v tíme jej predchodcu a zakladateľa festivalu Mateja Drličku pôsobila na pozícii dramaturgičky a umeleckej manažérky.

Otvárací koncert 17. 7. na Nádvorí Starej radnice bude patriť premiérovej spolupráci súboru pre starú hudbu Solamente naturali s talentovanou Ajnou Marosz, ktorá v roku 2020 zvíťazila v medzinárodnej súťaži Virtuosos V4+. „Je pre mňa veľkou cťou, že mám možnosť vystúpiť s takým špičkovým súborom, akým je Solamente naturali. Zahrám si s nimi flautové koncerty od Vivaldiho a Telemanna,“ komentovala účinkovanie 13-ročná flautistka z Podhoria pri Žiline. Program koncertu doplnia ďalšie skladby v podaní Solamente naturali pod umeleckým vedením huslistu Miloša Valenta.

Otvárací koncert (17. 7.) na Nádvorí Starej radnice bude patriť premiérovej spolupráci súboru pre starú hudbu Solamente naturali s talentovanou Ajnou Marosz, ktorá v roku 2020 zvíťazila v medzinárodnej súťaži Virtuosos V4+.
Otvárací koncert (17. 7.) na Nádvorí Starej radnice bude patriť premiérovej spolupráci súboru pre starú hudbu Solamente naturali s talentovanou Ajnou Marosz, ktorá v roku 2020 zvíťazila v medzinárodnej súťaži Virtuosos V4+.

Na Viva Musice! sa predstaví aj české kvarteto Pavel Haas Quartet. Šesťnásobní držitelia ocenenia Gramophone Award, držitelia BBC Music Magazine Award či Diapason d’Or uvedú v Bratislave 20. júla v Záhrade domu Albrechtovcov program zložený zo sláčikových kvartet Bedřicha Smetanu, Bélu Bartóka a Antonína Dvořáka.

Na druhom koncerte tohtoročného festivalu Viva Musica! budeto môcť vidieť a počuť Pavel Haas Quartet.
Na druhom koncerte tohtoročného festivalu Viva Musica! budeto môcť vidieť a počuť Pavel Haas Quartet.

K premiérovým spojeniam patrí aj spolupráca klaviristu Mariana Lapšanského so sopranistkou Slávkou Zámečníkovou, ktorá je od roku 2020 členkou súboru Viedenskej štátnej opery. Program zostavený z diel Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmsa a ďalších uvedú 27. júla vo Veľkom evanjelickom kostole.

Huslista, aranžér a multiinštrumentalista Stano Palúch, autor hudby k filmom a divadelným hrám i k väčšine predstavení SĽUK-u, predstaví na koncerte 23. júla svoju tvorbu za účasti viacerých hostí. Päticu doteraz zverejnených koncertov dopĺňa autorský večer skladateľa a klaviristu Vladislava Šarišského, laureáta Medzinárodnej skladateľskej súťaže S. Prokofieva v Petrohrade a držiteľa čestných diplomov Hollywood Gold Awards a New York Movie Awards. Pokračovateľ hudobnej tradície Mariána Vargu, Mareka Brezovského a Deža Ursínyho uvedie výber zo svojej komornej tvorby 31. júla v spolupráci so Serenum Orchestra pod taktovkou Konstantina Ilievskeho.

Zdroj: TASR