Zverejňovať, či nezverejňovať tváre detí na sociálnych sieťach

1466

Niektorí rodičia sa rozhodnú, že dieťa na sociálnych sieťach neukážu a ponechajú mu priestor na to, aby si svoju online identitu tvorilo samo. Iní rodičia zverejňujú fotografie svojich detí, ale zakrývajú im tvár. A niektorí sa rozhodnú svoje deti zverejniť. Ak patríte medzi nich, mali by ste mať na pamäti niekoľko dôležitých informácií, ktoré sa týkajú bezpečnosti a dopadov na dieťa.

Tým, že zverejňujeme svoje deti na internete, tvoríme ich online identitu a vytvárame ich digitálnu stopu. Už prvý post ultrazvuku je štartom k vytvoreniu digitálnej identity dieťaťa. To, čo rodičia zverejnia o deťoch v detstve, ich bude sprevádzať v zásade celý život. Pretože to, čo je na internete, na internete aj zostáva.

Pamätajme tiež na to, že my sme niečo také nezažili A ZAŽIŤ NEMOHLI. NEVIEME SA TEDA VCÍTIŤ DO KOŽE NAŠICH DETÍ, KEď svoje zverejnené fotografie začnú vnímať.

Keď dieťa vyrastie, dostane sa do tínedžerského obdobia a bude si chcieť vytvárať svoje profily na sociálnych sieťach a tvoriť si vlastnú online identitu. Zrazu však môže zistiť, že na sociálnych sieťach sú jeho / jej fotky a videá z detských čias v rôznych „trápnych“ situáciách, ktoré rodičom prišli roztomilé. Tínedžeri a tínedžerky sú v tomto období veľmi citliví/é na svoju osobu a môžu na to reagovať rôzne. My sme asi tiež neboli nadšení, keď naši rodičia na rodinnej oslave alebo pri inej príležitosti ukazovali naše detské fotky a rozprávali historky z nášho detstva. Im to prišlo milé, vtipné, no my sme sa mohli cítiť trápne a zahanbene.

Rozdiel je v dosahu. Kým toto zasiahlo nejaký konkrétny okruh ľudí na oslave, detské fotky na sociálnych sieťach môže vidieť takmer ktokoľvek. Mladý človek môže mať pocit straty súkromia, spôsobí mu to rozpaky a tieto fotky sa môžu stať aj súčasťou kyberšikanovania, kedy ich niekto z rovesníkov môže stiahnuť, zdieľať, komentovať, vysmievať sa, hejtovať, urážať či šíriť ďalej. To môže spôsobiť rôzne psychické ťažkosti, nakoľko mladí ľudia ešte v tomto veku nemajú dostatok skúseností a stratégií na zvládanie náročných situácií a môže to tiež naštrbiť ich vzťahy s rodičmi, ktoré sú aj tak v tínedžerskom veku veľmi krehké.

Rozhodnite o tom spoločne

Ak máte doma dieťa, ktoré sa už dokáže rozhodnúť a dať súhlas na zverejnenie fotografie, je to výborná príležitosť na vytváranie dôverného vzťahu a spoločnej aktivity. Urobte si spolu fotky, prezrite si ich, opýtajte sa ho / jej, či súhlasí, aby niektorá bola zverejnená. Ak súhlasí, postnite ju spolu a tvorte spoločne popis. Ak nesúhlasí, rešpektujte to. Aj takto u dieťaťa rozvíjate digitálne zručnosti, rozprávate sa o bezpečnosti a ukazujete im vzor rešpektovania názorov iných a aj to, že je potrebné si vždy vypýtať súhlas od tých, ktorí sú na fotke.

Ak sa rozhodnete, že fotografie vašich detí nezverejníte, povedzte o tom svojim priateľom a rodine, aby to rešpektovali a nezverejňovali fotky s vaším dieťaťom na svojich profiloch.

Dajte si pozor na bezpečnosť

Ak chcete fotky zdieľať len s vašimi známymi, nemusíte to robiť cez sociálne siete. Môžete ich nahrať na nejaké úložisko a poslať im napríklad link. Ak už ale sociálne siete využijete, dajte si pozor na bezpečnosť. Nastavte si súkromie profilov, aby neboli verejné, aby sa zdieľalo čo najmenej informácií o polohe, adrese školy, krúžkoch a podobne. Zverejnenie každej fotografie, ktorou sa chceme podeliť o nejaký zážitok, so sebou nesie riziko a môže sa dostať aj k tým, pre ktorých nebola pôvodne určená. Zverejnením akejkoľvek fotky v zásade strácate kontrolu nad tým, čo sa s ňou ďalej bude diať.

Určite by ste preto nemali zverejňovať fotografie detí, ktoré ukazujú intímne časti tela a je jedno, že sú to bábätká. Ak fotografiu chcete uverejniť a je tam niečo odhalené, použite obrázky, smajlíkov alebo čokoľvek ďalšie na prekrytie. Ak by ste sa v tejto alebo inej téme, ktorá sa týka online prostredia, potrebovali poradiť, odporúčame vám stránku, ktorú vytvorili odborníci z IPčka stalosato.sk a anonymnú, bezplatnú a nonstop dostupnú linku pomoci (0800 500 333). Ak chcete svoje deti bezpečne sprevádzať online prostredím a neviete, ako na to, odporúčame vám túto publikáciu taktiež od IPčka.

ZDROJ: IPčko