Podpora duševného zdravia detí je kľúčová pre ich celkový rozvoj

294

Duševné zdravie detí treba podporovať. Je to kľúčové pre ich celkový rozvoj a pohodu. Poukázali na to odborníci z Ligy za duševné zdravie s tým, že duševné zdravie u detí možno podporiť otvorenou komunikáciou či pozitívnym posilnením.

„Povzbudzujte deti, aby otvorene hovorili o svojich pocitoch a problémoch. Ukážte im, že ich pocity sú dôležité a že ste tu pre nich. (…) Oceňujte úsilie a úspechy vašich detí. Uznanie a pochvala za dobre vykonanú prácu alebo snahu podporujú sebavedomie a pozitívny sebaobraz. Buďte tu pre deti, keď prežívajú ťažké chvíle. Ukážte im, že rozumiete ich pocitom a ponúknite im podporu bez súdenia,“ odporučili na sociálnej sieti.

Deti tiež potrebujú stabilné prostredie. „Pomáha im to cítiť sa bezpečne a iste,“ podotkla liga. Na dospelých tiež apeluje, aby deti naučili zvládať stres a ďalšie zvládacie mechanizmy. „Pomáhajte deťom rozvíjať schopnosti riešenia problémov tým, že ich naučíte identifikovať problémy, premýšľať o možných riešeniach a rozhodovať sa,“ poradila.

Duševné zdravie detí možno podľa odborníkov podporiť tiež fyzickou aktivitou aj zdravou a vyváženou stravou. „Dbajte na dostatočný príjem ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a proteínov,“ zdôraznili. Dôležitý je podľa ich slov tiež dostatočný spánok a oddych. „Podporujte deti v tom, aby mali dostatok času na odpočinok a regeneráciu. Vyhnite sa preťaženiu školskými a mimoškolskými aktivitami,“ dodali.

Každý z nás sa niekedy cíti zle. Ale ak kvôli negatívnym pocitom nevieš prežívať tie pekné, dovoľ nám pomôcť Ti. Ak pociťuješ úzkosť, stres, depresiu, bolesť, ak Ti je ťažko a nevidíš východisko, nevzdávaj sa. POMOC EXISTUJE A JE DOSTUPNÁ PRÁVE TERAZ. Odborníci a odborníčky z IPčka sú tu pre Teba nonstop, anonymne a bezplatne. Ale mnohé odpovede na svoje otázky, ako aj techniky, ktoré môžeš vyskúšať sám, nájdeš v našich článkoch. Držíme Ti palce a sme tu pre Teba.