Frézovaním starých pňov po nutných výruboch stromov pripravuje Petržalka pôdu pre tie nové

881

Život v zelenej Petržalke plnej krásnych stromov a bujných kríkov je jednou z hlavných priorít mestskej časti. „Žiaľ, niekedy sa stáva, že rokmi zanedbané dreviny ohrozujúce bezpečnosť musíme vyrúbať. Aktuálne v rámci veľkej revitalizácie pracujeme aj na odstránení inváznych stromov, na ktoré sa počas uplynulých dekád nejako pozabudlo,“ približuje mestská časť na webe.

Po ich odstránení ale zostávajú pne, ktoré sú neestetické a tak isto môžu byť pôvodcami úrazu. Mestská časť Petržalka má dva stroje, ktorými ich dokážu celé vyfrézovať. Cieľom je zarovnanie terénu, príprava pôdy pre nové stromy a tiež praktické hľadisko, aby kosci nemuseli pri kosení pne obchádzať.

Drevo z vyfrézovaných pňov sa buď odvezie na ekologické spracovanie do partnerskej firmy, alebo sa zapracuje do trávy ako kompost. Približný počet frézovaných pňov aktuálne odhaduje mestská časť na 200 kusov. Výrub inváznych drevín momentálne prebieha najmä v areáloch materských a základných škôl a postupne sa presunie aj na ďalšie verejné priestranstvá.

„Kvôli ekologickému odstraňovaniu pňov pajaseňa žliazkatého spustili kolegovia z oddelenia životného prostredia aj výskum prostredníctvom metódy injektovania kyselinou pelargónovou a tiež pomocou mechanického odstraňovania. Popri nevyhnutných výruboch myslíme i na novú výsadbu. A hoci namiesto inváznych drevín zákonnú povinnosť sadiť nové stromy nemáme, s partnermi sa ich snažíme nahradiť všade, kde je to čo i len trochu možné,“ dodáva mestská časť. Na novú výsadbu Petržalka použije i miesta po nevyhnutných výruboch inváznych drevín, na ktorých sa ekologicky zbaví ich pňov.

Zdroj: Petžalka