Game of tenors: Svetové operné hviezdy v Bratislave

1276
Lawrence Brownlee & Michael Spyres v na koncerte v New Yorku
Lawrence Brownlee & Michael Spyres na koncerte v New Yorku

V sobotu 4. decembra vás pozývame do Slovenskej filharmónie v Bratislave na koncert svetoznámych tenoristov Lawrencea Brownleeho a Michaela Spyresa.

Koncert Game of tenors hlasových virtuózov Lawrencea Brownleeho a Michaela Spyresa je súčasťou cyklu Svetové operné hviezdy,  kde sa predstavia v súčasnosti najlepší a najžiadanejší svetoví operní speváci. Umelci zaspievajú najznámejšie belcantové árie a rozihrajú svoju virtuozitu do neuveriteľných rozmerov. Koncert finančne podporil aj Bratislavský kraj.

Lawrence Brownlee priniesol „nový zlatý vek vo vysokých mužských hlasoch“ (The New York Times). Nie div, že o.i. je držiteľom operného Oscara – International Opera Award 2017 v kategórii Mužský hlas roka. Lawrence Brownlee nie je v Bratislave nováčikom, koncertoval u nás v rokoch 2012 a 2017.

Michael Spyres sa preslávil pevnými výškami, ale aj priam barytónovými hĺbkami a vynikajúcou interpretáciou postáv svojho hlasového odboru. V porovnaní s Brownleem však siaha aj po dramatickejšom repertoári, a tak sme ho napr. v r. 2018 o.i. mohli zažiť vo Viedni ako Rodolfa (Puccini, Bohéma). Okrem toho v rámci združenia Opera rara (operné vzácnosti) prispieva k šíreniu zabudnutých či menej známych diel a je vyhľadávaným hosťom operných scén pri uvádzaní takýchto opier. Spomedzi ocenení hodno spomenúť nomináciu na International Opera Award 2015 za najlepšieho speváka.

Vstupenky kúpite v sieti Ticketportal.

Koncert bude len pre kompletne zaočkovaných navštevníkov.

LAWRENCE BROWNLEE

Víťaz International Opera Awards 2017 v kategórii Mužský hlas roka, jeden z popredných svetových belcantových tenoristov. Jeho hlas, ktorý sa výborne hodí na opery Rossiniho, Belliniho a Donizettiho, priniesol „nový zlatý vek vo vysokých mužských hlasoch“ (The New York Times). 

Jeho album Virtuoso Rossini Arias bol nominovaný na cenu Grammy ™ a vyprovokoval Alexa Rossa, hudobného kritika z magazínu New Yorker, k otázke:  „Je tu lepší rossiniovský tenorista než Lawrence Brownlee?“ .

Vystupoval na takmer všetkých popredných operných scénach, vrátane Metropolitnej opery, Teatro alla Scala, v operných domoch v Mníchove, Londýne, Viedni, Paríži, Zürichu, Berlíne, Madride, Brusseli, Salzburgu, Baden-Badene a v Pesare.

Na opernom festivale v Bavorskej štátnej opere v Mníchove v roku 2017 sa uviedol v novej inscenácii Rossiniho Semiramide a v Le Comte Ory na festivale Klangvokal v Dortmunde (aj so slovenskou mezzosopranistkou Janou Kurucovou).

Brownlee so Štefanom Dvorským
Lawrence Brownlee so Štefanom Dvorským

MICHAEL SPYRES

Skvelý americký tenorista MICHAEL SPYRES má vynikajúcu techniku, ktorá mu umožňuje spievať extrémne výšky i hĺbky a nádhernú farbu. Vo výškach má priam pavarottiovský lesk. Jeho široký repertoár siaha od baroka až do 20. storočia, pričom sa etabloval ako špecialista na belcanto a veľkú francúzsku operu.  

Jeho raketová kariéra ho čoskoro zaviedla do významných medzinárodných operných centier, medziiným do milánskej La Scaly, Covent Garden v Londýne, Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Bavorskej štátnej opery a na mnohé americké a talianske scény.

Z ostatných vystúpení hodno spomenúť  hlavné úlohy v La clemenza di Tito (Mozart)   v Paríži, v Afričanke (Meyerbeer) vo Frankfurte, Favoritke (Donizetti) v Barcelone, v Hofmannových poviedkach (Offenbach) v Mníchove, v Norme (Bellini) v Zürichu, v Barbierovi zo Sevilly (Rossini) v Orange a v Popoluške (Rossini) vo Viedenskej opere.

V najbližšom čase ho očakávajú v Metropolitnej opere vo Faustovom prekliati (Berlioz), v Theater an der Wien v opere Vestálka (Spontini), v Pirátovi (Bellini) v Paríži, v Hoffmannových poviedkach (Offenbach) a Williamovi Tellovi (Rossini) v Mníchove.

Klavírny sprievod – RÓBERT PECHANEC

Študoval na Štátnom konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave v triede prof. Daniela Buranovského, ArtD. Ukončil doktorandské štúdium v triedach prof. Ľudovíta Marcingera a prof. Mariána Lapšanského. Spolupráci so spevákmi sa venoval už počas štúdia a absolvoval majstrovské kurzy pre spev so sprievodom klavíra.

Za svoje výkony získal mnohé ocenenia. V rokoch 2004, 2005 a 2017 dostal cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu na medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, v roku 2008 cenu pre najlepšieho korepetítora na medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidra-Trnavského v Trnave.

Koncertoval v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku a USA. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil na Wexfordskom opernom festivale ako korepetítor a šéf naštudovania vo viacerých produkciách.

Pravidelne sprevádza našich spevákov – Adrianu Kučerovú, Pavla Bršlíka, Teréziu Kružliakovu, Martinu Masarykovu, Štefana Kocána. Dlhoročne spolupracuje s agentúrou Kapos concerts, kde sprevádzal spevákov v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy.

Viac informácií nájdete TU