Gymnázium Hubeného oslavuje 50. výročie svojho založenia

1255
Gymnázium Hubeného oslavuje 50. výročie svojho založenia
Gymnázium Hubeného oslavuje 50. výročie svojho založenia

Hubenka, teda Gymnázium Hubeného, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) vzniklo v roku 1972. O štyri roky neskôr bola otvorená prvá basketbalová trieda Postupne sa začali profilovať nielen výborní hráči, ale aj tréneri a rozhodcovia. V roku 1993 gymnázium patrilo aj do siete 8-ročných gymnázií a v roku 2019 otvorili prvú bilingválnu triedu. Žiaci teda študujú v troch formách štúdia – osemročnej, štvorročnej a päťročnej bilingválnej forme.

Škola počas svojej histórie prechádzala rôznymi obdobiami a prežívala nielen časy, kedy praskala vo švíkoch, ale aj časy, kedy v dôsledku slabších populačných ročníkov došlo k poklesu záujmu zo strany uchádzačov. Práve otvorenie bilingválnej triedy v roku 2019 sa však ukázalo ako správna voľba a tento krok významne prispel k zvýšeniu záujmu o školu. Úspešnosť prijatia žiakov gymnázia na vysoké školy je každý rok vyše 90 percent.

„Som hrdý, že Hubenka je dnes moderná, dynamická a zelená škola. Za pol storočie svojej existencie vychovala množstvo odborníkov – lekárov, učiteľov, politikov, spisovateľov, umelcov či športovcov. Rád by som ocenil prácu pedagógov, vedenia školy, ale aj ostatným zamestnancom školy, ktorí aj v dnešnej dobe zostali verní svojmu povolaniu. Nie je to ľahká práca a jej výsledky sa dostavia často až po rokoch. Verím, že dostatočným zadosťučinením sú úspešní absolventi,“ povedal predseda BSK, ktorý je jedným z nich. 

Oslavy jubilea v Nemeckom kultúrnom dome

Oslavy 50. výročia Gymnázia na Hubeného sa uskutočnili 8. júna 2023 v Nemeckom kultúrnom dome v Rači.

„Keď som prišiel na oslavy, priznám sa, že som bol dojatý. Pretože toto je nielen župná škola, ale najmä škola, ktorej som absolventom. V hlave sa mi vynorilo veľké množstvo spomienok. Na našu basketbalovú triedy, lyžiarske výcviky i zemiakové brigády. Spomienky, ktoré nám už nikto nikdy nevezme,“ spomína Juraj Droba.

Medzi známych absolventov školy patrí herečka a zabávačka Petra Polnišová, 5-násobný hokejový majster SR Juraj Sýkora, basketbaloví reprezentanti bratia Rančíkovci, fotografka Petra Ficová, Miss Slovensko 2007 Veronika Husárová či herec Peter Kočiš.

Modernizácia školy

Gymnázium Hubeného je škola, ktorej zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj. A tak ako u iných stredných škôl, aj v prípade Hubenky kraj investuje do jej modernizácie. Práve v týchto týždňoch ukončila župa práce na energetickom zefektívnení budovy školy a telocvične.

Aktuálne Bratislavský samosprávny kraj pracuje na projekte výstavby ihriska, ktoré by mohlo byť hotové už budúci rok. 

Kompletnú fotogalériu z osláv nájdete KLIKNUTÍM NA TENTO LINK >>