Hlavné mesto už teraz myslí na bezpečnejšie priechody pre chodcov v zime

787

Na príchod zimy sa samosprávy pripravujú celý rok. Okrem zabezpečenia soli, treba myslieť až na techniku a samotné povrchy komunikácií.

Hlavné mesto Bratislava preto postupne vyznačuje priechody pre chodcov štruktúrovaným dvojzložkovým plastickým materiálom so zdrsneným povrchom, ktorý je pre chodcov menej šmykľavý aj za vlhkých či mrazivých podmienok v zime.

Do zmesi pridávajú reflexnú balotinu, ktorá zabezpečuje lepšiu viditeľnosť v noci. Na rozdiel od reflexnej úpravy pri bežne nastriekanom vodorovnom značení zostáva pri štruktúrovanom povrchu priechod lepšie viditeľný aj počas dažďa. Pri hladkom povrchu dopravného značenia totiž dážď vytvára súvislú vrstvu vody, ktorá výrazne redukuje schopnosť reflexnej balotiny odrážať svetlo z reflektorov vozidiel a priechod je tak horšie viditeľný. Štruktúrovaný povrch, naopak, odvádza vodu zo zrážok a balotina na povrchu značenia naďalej plní reflexnú funkciu.

Od začiatku roka hlavné mesto touto metódou obnovilo už vyše 200 priechodov a pokračuje v tom aj ďalej, aby bolo túto zimu pádov čo najmenej.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR