Grant Bratislava v 9. ročníku súťaže SLOVAK PRESS PHOTO získala Jana Šantavá

1470

Cenu Grant Bratislava za rok 2020 získala fotografka a spolupracovníčka Bratislavskej župy Jana Šantavá s projektom Bratislava – mesto nových začiatkov.

Ročné štipendium magistrátu hlavného mesta Bratislava udelil primátor hlavného mesta, Matúš Vallo, fotografke Jane Šantavej, na projekt s názvom Bratislava – mesto nových začiatkov. Po ročnom fotografovaní bude jej projekt, ktorý pozostáva z viac ako 30 fotografií vystavený v rámci výstavy súťaže budúci rok.

Do súťaže sa registrovalo 203 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1827 snímok, z toho 183 sérií. Medzinárodná porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.

Medzi súťažnými prácami dominovala téma parlamentných volieb, udalostí súvisiacich s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípadov korupcie na slovenskej scéne a pandémie COVID-19. Veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách.

Grant Bratislavy je už tradične súčasťou súťaže SLOVAK PRESS PHOTO a je vyhlasovaný a podporovaný Magistrátom hlavného mesta. Fotografie projektov grantu sú vizuálnym archívom Bratislavy a dokumentujú život v meste počas uplynulých rokov. Partnerom súťaže je aj Bratislavský samosprávny kraj.

Zdroj: Slovak Press Photo