Hlavné mesto v spolupráci s odborníkmi monitoruje liahniská komárov

1128

V súčasnosti je výskyt lariev či dospelých komárov aj v typických lokalitách z dôvodu sucha minimálny.

Situácia sa však môže rýchlo zmeniť. Minulý rok sa zareagovalo neskoro a situácia s komármi bola kritická. Tento rok je mesto na situáciu pripravené.

Od začiatku sezóny v spolupráci s odborníkmi pravidelne monitoruje liahniská komárov. V prípade, že zaznamená zvýšený počet lariev, vie okamžite zasiahnuť.

Ako? Biologickým prípravkom známym pod skratkou BTI. BTI účinne eliminuje larvy komárov a pre ostatné organizmy nie je škodlivý. Na rozdiel od chemických postrekov tak neohrozuje naše zdravie a nepredstavuje ani záťaž pre životné prostredie. Navyše vďaka jeho selektívnosti sa môže používať aj tam, kde by sme chemické postreky využiť nemohli.

Pri používaní BTI je obzvlášť dôležité správne načasovanie, pretože tento prípravok eliminuje komáre výhradne v štádiu larvy. To v praxi znamená, že na jeho efektívne využitie máme len 7 až 10 dní, kým sa larvy jednej generácie zakuklia. Práve preto je pravidelný monitoring liahnisk pri tejto metóde doslova kľúčový.

Staráme sa o to, aby sa komáre u nás nepremnožili 🦟

Staráme sa o to, aby sa komáre u nás nepremnožili 🦟V súčasnosti je výskyt lariev či dospelých komárov aj v typických lokalitách z dôvodu sucha minimálny. Avšak, situácia sa môže rýchlo zmeniť. Minulý rok sme zareagovali neskoro, no tento rok sme na situáciu pripravení. Od začiatku sezóny v spolupráci s odborníkmi pravidelne monitorujeme liahniská komárov. V prípade, že zaznamenáme zvýšený počet lariev, vieme okamžite zasiahnuť. Ako? Biologickým prípravkom známym pod skratkou BTI. BTI účinne eliminuje larvy komárov, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý. Na rozdiel od chemických postrekov tak neohrozuje naše zdravie a nepredstavuje ani záťaž pre životné prostredie. Navyše vďaka jeho selektívnosti ho môžeme používať aj tam, kde by sme chemické postreky využiť nemohli. Pri používaní BTI je obzvlášť dôležité správne načasovanie, pretože tento prípravok eliminuje komáre výhradne v štádiu larvy. To v praxi znamená, že na jeho efektívne využitie máme len 7 až 10 dní, kým sa larvy jednej generácie zakuklia. Práve preto je pravidelný monitoring liahnisk pri tejto metóde doslova kľúčový.

Uverejnil používateľ Matúš Vallo má rád Bratislavu Pondelok 27. apríla 2020

Zdroj: FB