Hodinové parkovné bude možné zaplatiť jednoducho prostredníctvom mobilných aplikácií

4029

Od 10.1.2022 spúšťa hlavné mesto Bratislava systém regulovaného parkovania PAAS v prvých 3 zónach – v Krasňanoch, na Tehelnom poli a na Dvoroch 4. Návštevníci týchto zón budú môcť po 10.1.2022 v zóne zaparkovať v spoplatnenom čase len po zaplatení hodinovej sadzby za parkovanie alebo využiť na parkovanie bonusovú či návštevnícku parkovaciu kartu.

Na úhradu hodinového parkovného a na využitie bonusovej a návštevníckej parkovacej karty budú v PAAS slúžiť primárne mobilné aplikácie. Trh s týmito aplikáciami je otvorený. „To znamená, že každá aplikácia, ktorá splní základné požiadavky stanovené mestom a zverejnené na jeseň, sa môže zapojiť do systému. V rámci Slovenska ide o inovatívny spôsob sprístupnenia platenia za parkovné. Namiesto jednej mestskej aplikácie, ktorá by bola náročná na vývoj a pravidelné aktualizácie, sme stavili na skúsenosti firiem, ktoré sa tomu venujú už roky a ich aplikácie sú často overené vo viacerých slovenských či zahraničných mestách,“ približuje mesto.

Obyvatelia tak budú mať na výber viacero aplikácií, ktoré môžu využívať, a vybrať si takú, ktorá im najviac vyhovuje z používateľského hľadiska. Viaceré aplikácie zároveň fungujú aj v iných mestách v zahraničí a návštevníci Bratislavy z týchto miest tak budú môcť zaplatiť parkovné cez aplikáciu, ktorú používajú aj vo svojom meste a Bratislavčania naopak v zahraničí.

Na úhradu parkovného tiež bude možné využiť parkomaty alebo tzv. asistentov parkovania, ktorí budú prvé týždne informovať v zónach o nových pravidlách, pomôžu s inštaláciou mobilnej aplikácie ale zároveň budú mať funkciou mobilného parkomatu, kde bude možné uhradiť parkovné v hotovosti i kartou. Prvé mobilné aplikácie, prostredníctvom ktorých bude možné zaplatiť hodinové parkovné, budú dostupné na stiahnutie na stránke www.paas.sk/platba. Ďalšie aplikácie pribudnú v nasledujúcich týždňoch. Platba za parkovné a využitie parkovacích kariet cez aplikácie bude možná po spustení regulácie od 10.1.2022.

Ako to bude fungovať?

  • stiahnete a nainštalujete si mobilnú aplikáciu zo stránky www.paas.sk/platba,
  • zadáte evidenčné číslo vozidla, na ktoré potrebujete kúpiť parkovací lístok,
  • na mape si vyberiete úsek, kde ste zaparkovali alebo zadáte kód úseku parkovania (štvorciferný kód, ktorý nájdete na mape po kliknutí na konkrétnu ulicu https://paas.sk/mapa-zon/ ako aj na informačných tabuliach v regulovaných zónach),
  • zadáte dĺžku parkovania (minimálna platená transakcia je za 30 minútový parkovací lístok, dlhší čas parkovania je možné zvoliť po 1 minútových intervaloch)
  • zaplatíte a parkujete.

Parkovací lístok je elektronický, je viazaný na EČV. Pri kontrole tak systém automaticky overí, či bol na dané vozidlo vydaný parkovací lístok.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR