HUDBA MODRE – festival kvality a originality

570
HUDBA MODRE - festival kvality a originality
Slovak Brass Quintet Slovenské dychové kvinteto Rastislav Suchan Ľubomír Kamenský Karol Nitran Albert Hrubovčák Nikolaj Kanišák

17.8. – 20.8.2023

Už 18 rokov organizuje občianske združenie Hudba Modre lokálny festival veľkého významu. Prináša do malebného vinárskeho mesta na úpätí Karpát klasickú hudbu a jazz v tej najvyššej kvalite a inak tomu nebude ani tento rok.

Štyri dni budú nabité programom šiestich koncertov, v ktorých si každý nájde to svoje. Úvodný štvrtkový večer 17. augusta bude patriť zhudobnenej slovenskej poézii, ktorá do Modry vyslovene patrí. Básne
P. O. Hviezdoslava, R. Dilonga, M. Rúfusa, J. Smreka a ďalších poetov odznejú v originálnom hudobnom šate ANSÁMBLU FRANTIŠKA BÁLEŠA, držiteľov ocenení Radio_Head Awards a Esprit za najlepšie jazzové albumy.

A aj piatkový jazzový koncert 18. augusta zaplní príjemné prostredie nádvoria novozrekonštruovaného Kaštieľa v Modre skvelými výkonmi, tentoraz raného jazzu v podaní orchestra FATS JAZZ BAND. Ôsmi páni a jedna dáma interpretujú autentický hot jazz a swing prvej polovice minulého storočia autenticky a ich pozitivizmom nabitý koncert sľubuje nostalgický návrat v čase.

V sobotu 19. augusta sa o 17.00 h. v koncertnej sále Kaštieľa predstaví najmladšia generácia nadaných adeptov umeleckých povolaní, žiakov Základnej umeleckej školy v Modre na MALOM koncert VEĽKÝCH nádejí a o 19.00 h. ich vystrieda výnimočný súbor SLOVAK BRASS QUINTET. Založili ho členovia našej prvej scény, Slovenskej filharmónie a v Modre uvedú skladby od stredoveku až po filmovú hudbu v úpravách pre dve trúbky, trombón, lesný roh a tubu.

Nedeľné doobedie si najlepšie vychutnáte na takýchto Raňajkách s komornou hudbou vo Wild Kitchen. Že MARIMBA NIE JE TANEC, bude jasné hneď, ako tento vyše dvojmetrový nástroj zbadáte. Pôvodom bulharský hráč na bicích nástrojoch Kiril Stoyanov s huslistkou Luciou Harvanovou sa s vami radi podelia o svoje zážitky s týmto nevšedným nástrojom a po raňajkách odohrajú koncert, kde nebude chýbať ani argentínske tango. „Po minuloročnej úspešnej premiére konceptu Raňajok s komornou hudbou sme sa rozhodli tento formát narvalo zaradiť do programu festivalu. Je nesmierne obohacujúci a ľudský. Kedy máte možnosť sa z blízka rozprávať s umelcami medzinárodného renomé a spýtať sa ich otázky, ktoré ste im nikdy nemohli položiť? Aj koncert, ktorý potom umelci zahrajú vnímajú návštevníci zrazu inak. Keď dostanú vopred (a pri skvelej káve) informácie, prečo sa na tom konkrétnom nástroji hrá takto a nie inak, aké sú jeho úskalia, čo sa na ňom zahrať dá a čo už nie, zrazu chápu súvislosti aj umelcov inak a to ich k hudbe priblíži oveľa viac, ako iba pasívne počúvanie.“ približuje ďalší deň program riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

Na záverečný koncert festivalu v nedeľu 20. augusta o 19:00 h. sa presunieme do príjemného chládku Nemeckého evanjelického kostola, ktorý bude hostiť výnimočnú nemeckú flautistku NICOLE PRESSLER spolu s BERGEROVÝM TRIOM. Nicole Pressler pôsobila 12 rokov v Katare a jej výnimočný talent ocenili porotcovia mnohých súťaží. Môžete sa tešiť na diela J. S. Bacha, J. Brahmsa, G. Mahlera, F. Poulenca a koncert bude reflektovať aj 120. výročie úmrtia Eugena Suchoňa.

Príďte si vychutnať klasiku aj jazz v tej najvyššej kvalite. Vstupné na celý festival je (dobro)voľné. Detailný program festivalu nájdete na FaceBookovej stránke festivalu https://www.facebook.com/HudbaModre/ alebo na stránke Kultúrneho centra Modra www.kcmodra.sk.

ŠTVRTOK 17.8.

FRANTIŠEK BÁLEŠ ANSÁMBEL o 19:00 h. – Nádvorie Kaštieľa v Modre
BÁSNE MÚZICKÉ

František Báleš Ansámbel je zoskupenie, ktoré sa na slovenskej hudobnej scéne etablovalo spájaním hudby s poéziou slovenských klasikov. Za svoju originálnu tvorbu získalo jazzové kvarteto cenu Radio_Head Awards (album Sonety) a Cenu verejnosti v ankete Esprit (album Básne Múzické).

V podobe piesní s prvkami jazzu a klasickej hudby zaznejú zhudobnené sonety Pavla Országha Hviezdoslava, básne Jána Smreka, Milana Rúfusa, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru, Janka Kráľa a Jaroslava Seiferta.

Účinkujú:

František Báleš – klavír a autor hudby
Matúš Uhliarik – spev
Vladimír Máčaj – kontrabas
Juraj Šušaník – bicie nástroje

PIATOK 18.8.

FATS JAZZ BAND o 19:00 h. – Nádvorie Kaštieľa v Modre

Autentický hot jazz a swing rokov 1920 až 1950 v podaní štýlového orchestra. Storočné hudobné nástroje, pomáda vo vlasoch, na mieru šité obleky, autentická interpretácia pozitivizmom nabitého raného jazzu sľubuje nostalgický návrat v čase.
https://www.facebook.com/events/6388246677925667/

SOBOTA 19.8.

MALÝ koncert VEĽKÝCH nádejí o 17:00 h. – Sála Kaštieľa v Modre

Účinkujú žiaci a pedagógovia Základnej umeleckej školy v Modre a ich hostia.

SLOVAK BRASS QUINTET o 19:00 h. – Nádvorie Kaštieľa v Modre

Dychové kvinteto členov a sólistov Slovenskej filharmónie. Na koncerte uvedú skladby od stredoveku až po filmovú hudbu v úpravách pre dve trúbky, trombón, lesný roh a tubu.

Účinkujú:

Rastislav Suchan – trúbka
Ľubomír Kamenský – trúbka
Karol Nitran – lesný roh
Albert Hrubovčák – trombón
Ivan Kováčik – tuba

NEDEĽA 20.8.

Raňajky s komornou hudbou MARIMBA IE JE TANEC o 9:30 h. – reštaurácia Wild Kitchen

Raňajky s pútavým rozprávaním o radostiach a strastiach hráča na tomto zaujímavom melodickom bicom nástroji – marimbe. Raňajky sú spojené s koncertom dua huslí a marimby, vibrafónu, tympanu a ďalších bicích nástrojov. Pre túto príležitosť pripraví reštaurácia Wild Kitchen špeciálne raňajkové menu.

Vstup voľný s povinnou rezerváciou na info@wildkitchen.sk.

Účinkujú:

Kiril Stoyanov (BG) – bicie nástroje
Lucia Harvanová – husle

NICOLE PRESSLER (DE) & BERGEROVO TRIO o 19:00 h. – Nemecký evanjelický kostol

Koncert komornej hudby našich popredných umelcov, členov BERGEROVHO TRIA a hostky – výnimočnej nemeckej flautistky NICOLE PRESSLER, ktorá vyštudovala flautu na University Mozarteum v Salzburgu,  ako sólistka účinkovala v celej Európe, Južnej Afrike, na Strednom i Ďalekom východe a 12 rokov pôsobila ako 1. flautistka v Qatar Philharmonic Orchestra.

Účinkujú:

Jozef Eliáš – klarinet
Ján Slávik – violončelo
Ladislav Fančovič – klavír, saxofón
Nicole Pressler – flauta

Program: J. S. Bach, J. Brahms, G. Mahler, P: I. Čajkovskij F. Poulenc, A. Ajdič a W. Wolf Glasser, E. Suchoň

Z verejných zdrojov festival podporili: Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Hudobný Fond a Mesto Modra.