Incheba predstavila koncept národného kultúrneho a kongresového centra

1390

Pribudne ďalšia moderná stavba pri Dunaji? Incheba Expo Bratislava môže v nasledujúcich rokoch prejsť zásadnou premenou, ktorá má ambíciu priniesť do hlavného mesta špičkové multifunkčné centrum, unikátnu architektúru a kvalitný verejný priestor s množstvom zelene, umenia a marínou. Najväčšie slovenské výstavisko, ktoré si už teraz ako miesto pre svoje podujatie pravidelne vyberajú aj organizátori koncertov, konferencií, kongresov a štátnických podujatí na najvyššej úrovni, by sa vďaka modernizácii mohlo stať novou dominantou Bratislavy a posunúť mesto na svetovú úroveň. Predstaveným projektom sa chce Incheba uchádzať o štátnu dotáciu na nové národné kultúrne a kongresové centrum vo výške 60 miliónov eur.

Kongresy a podujatia na svetovej úrovni

Vďaka modernizácii výstaviska v duchu najnovších technologických a ekologických požiadaviek chce Incheba výrazným spôsobom prispieť k rozvoju kongresovej turistiky na Slovensku. Incheba už teraz spĺňa všetky požiadavky na organizáciu kongresov ako sú lokalita s výbornou dostupnosťou v širšom centre mesta, napojenie na všetky druhy dopravy vrátane pešej dostupnosti MHD, multifunkčnosť, efektivita a variabilita priestorov, občianska vybavenosť a v neposlednom rade schopnosť zaistiť bezpečnosť pri štátnických podujatiach na najvyššej úrovni.

Nová tvár pravej strany Dunaja

Hlavným zámerom Ivana Kulifaja, ktorý je autorom predstaveného návrhu, bolo pokračovať v duchu diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ktorého pôvodná vízia už roku 1984 rátala s vybudovaním nielen súčasnej Expo Arény a výškovej budovy, ale aj s marínou. Nové centrum bude disponovať 17 300 m2 kongresových a reprezentačných priestorov, 15 000 m2 zelene a 3 500 parkovacími miestami. V Inchebe plánujú dať priestor všetkým druhom umenia a chcú sa stať obľúbeným centrom nielen pre hudobníkov, ale aj tanečníkov, výtvarníkov, sochárov či iných umeleckých tvorcov. Projekt je podľa jeho slov možné zrealizovať do troch rokov.

Návrh počíta s veľkolepým interiérom

365 dní v roku pre ľudí

Jedným z najväčších benefitov pre verejnosť je vznik nového urbánneho priestoru a sprístupnenie veľkej časti areálu na 365 dní v roku. Zámerom je priniesť viac života na petržalskú stranu Dunaja, využiť potenciál rieky a vybudovať park pri Dunaji. Vďaka novým zeleným plochám by tak mohli obyvatelia a návštevníci Bratislavy získať jedinečné miesto pre šport, relax a zábavu s impozantnými výhľadmi na všetky bratislavské dominanty.  

Zdroj: Incheba