„Išeu Macek do Mauacek šošovičku muácit…

2160

… zapomjeu si cepy doma, moseu sa on vrácit…“ Tak sa spieva v obľúbenej piesni, ktorou zviditeľnili vo svete Malacky Karel Gott i Alexandrovci 

Zaznela v prvom slovenskom farebnom filme Rodná zem a slovenskí fanúšikovia ňou vítajú svojich hokejistov i futbalistov. No keďže Macek v piesni do mesta prichádzal, zrejme nebol odtiaľto. Viac o jeho živote sa snažili zistiť rôzne kapacity počas troch ročníkov medzinárodnej vedeckej konferencie. „Kedy a odkád išel do Malacek? Proč išel mlácit šošovicu akorát k nám?“ Takto sa kladú otázky v miestnom, írečitom nárečí. Isto ho započujete, ak sa vydáte po Mackových stopách.  

Foto: Martin Macejka

Množstvo pamiatok, kopec zábavy  

Objavíte tu jedno z niekdajších panstiev šľachtického rodu Pálffyovcov, starý cintorín, Zámocký park, synagógu, sväté schody, františkánsky kláštor, krypty, sochy svätcov a Pálffyho srdce. Navyše, Malacky pozývajú aj na množstvo zaujímavých podujatí. Rok sa tu začína koncertom a ohňostrojom v rámci Novoročných Malaciek a pokračuje Trojkráľovým koncertom. Na jar prichádza cyklus hudobných vystúpení pod názvom Malacká hudobná jar. Najväčšieho kultúrneho podujatia v regióne Prvomájových Malaciek sa každoročne zúčastní asi 20 tisíc ľudí. V júni si počas Malackého pikniku rozprestriete deku v parku, kde sa konajú rôzne hry, malých i veľkých bavia knižky či divadelníci. Potom sa už môže v celej svojej kráse začať Kultúrne leto. Premietanie filmov na nádvorí kaštieľa, divadelné predstavenia, koncerty či prednášky vás budú sprevádzať až do septembra. No a keďže aj v najznámejšej piesni o Malackách sa spieva o šošovici, drobná strukovina má svoje miesto aj v názve hand-made trhu. Na Malackej šošovici dvakrát ročne prezentujú svoj kumšt lokálni výrobcovia a remeselníci. Jeseň už tradične patrí divadelnému festivalu Zejdeme sa na hambálku. So starým rokom sa tu lúčia Adventnými Malackami: požehnajú adventný veniec, Mikuláš rozdá balíčky a pod vianočným stromom vyrastie vianočná dedinka so stánkami a bohatým kultúrnym programom.

Foto: VideoFly studio

Známi rodáci z Malaciek:  

• politik a advokát Ivan Dérer  

• fotografi Ľudovít a Viktor Angererovci  

• architekt a pedagóg Ernst Wiesner  

• spisovateľ Ľudo Zúbek  

• herci Karol Machata, Alfréd Swan, Stano Král, a Ľubo Roman  

• herečky a speváčky Mirka Partlová, Soňa a Zuzana Norisové