Klenoty Záhoria sú ukryté v stupavskej pokladnici

1236

Dni zelá sú dnes najväčším ťahákom, ktoré lákajú turistov do Stupavy. Mestečko na Záhorí však ponúka oveľa viac. Stačí sa dobre rozhliadnuť. 

Prvá z našich pozvánok sa týka deväťklenbovej synagógy a židovského cintorína. Stupavská synagóga je totiž druhou najstaršou synagogálnou stavbou na Slovensku a jedinou svojho typu u nás. Postavili ju v roku 1803 a odvtedy prešla tvrdými skúškami. Najprv smutne známe udalosti 2. svetovej vojny zdecimovali miestnu židovskú komunitu, neskôr ďalší totalitný režim pokračoval v devastácii osirelej synagógy, využívanej ako sklad nábytku a zeminy. Vďaka zanietencom a n.o. Jewrope sa synagógu podarilo zachrániť a značne zrekonštruovať. Zvonka pôsobí nenápadne, interiér je však aj vďaka zachovanej dekoratívnej výmaľbe impozantný. Vnútorné poškodenia boli ponechané schválne – ako odkaz na minulosť. Príležitostne sa tu konajú koncerty a výstavy, v budúcnosti je plánované aj zriadenie muzeálnej expozície. Návštevníci sa tak dozvedia viac o slávnom stupavskom rodákovi Angelovi Neumannovi – barytonistovi a riaditeľovi Nového nemeckého divadla v Prahe (dnes Štátna opera). V svetle reflektorov zažiaril aj divadelný mág a režisér svetového formátu Max Reinhardt, ktorého otec pochádzal práve zo Stupavy. V meste po ňom nedávno pomenovali námestie a osadili mu pamätnú tabuľu.  

Zelené srdce Stupavy  

Miestni sú pyšní aj na park obkolesujúci kaštieľ. Slúži verejnosti a v každom ročnom období ponúka neopakovateľnú atmosféru. Šum lístia v mohutných korunách stromov, divé kačice na hladine jazierka a spev vtáctva si vychutnáte na lavičkách a ležadlách. Deti s obľubou šantia na ihrisku a naháňajú sa po drevených lávkach križujúcich Stupavský potok. Starý panský pivovar a mlyn, ktoré tu v minulosti stáli, viac nenájdete, no romantickou pagaštanovou alejou sa dá prejsť aj dnes. Kaštieľ a park, ktoré kedysi patrili Pálffyovcom a neskôr Károlyiovcom, sú národnou kultúrnou pamiatkou. Ich údržbu zabezpečuje mesto Stupava a Bratislavský samosprávny kraj. 

Mestečko, kde sa ľudia vedia obracať  

Stupavčania píšu dnes úspešný príbeh aj vďaka ľuďom, ktorí tu žili kedysi. Mesto preslávili džbankárske rodiny Putzovcov a Kostkovcov, z nich najmä Ferdiš Kostka. No okrem „pestovania“ farebnej keramickej tradície vedeli miestni zhodnotiť aj tunajšiu úrodnú zem. Na prešporské a viedenské trhy vozili jablká a čerešne, svojou jedinečnou chuťou a kvalitou však všetkému dominovala vychýrená stupavská kapusta. Stupavské „zelé“ môžete každoročne už vyše 20 rokov ochutnať počas prvého októbrového víkendu, keď sa tu konajú Dni zelá.