Jar – sezóna alergií prichádza

1570

Kýchanie, upchatie nosa, zápal spojoviek a ďalšie prejavy značia alergiu. Bývajú obdobia, keď vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod. Alergia je nenápadný škodca, ktorý dokáže znepríjemniť akýkoľvek outdoorový šport. Najprv sa len tak nenápadne prihlási raz za čas a postupom času svoje príznaky riadne pritvrdzuje.

V marci až apríli sa v ovzduší zvýši koncentrácia peľov rôznych stromov a ich prevaha v ovzduší trvá približne do mája až júna. Okrem liesky, jelše, topoľa, kvitnú aj jaseň, vŕba, breza či dub.

Alergici by mali podľa možnosti obmedziť kontakt s alergénom, ktorý vyvoláva nežiaducu reakciu. Antialergická liečba pozostáva zo špecifickej alergénovej imunoterapie, ktorá rieši príčinu ochorenia a podávania protizápalových liekov. Tieto lieky sú základom liečby bronchiálnej astmy, musia však byť prísne ordinované odborníkom, čiže imunoalergiológom alebo pľúcnym lekárom.

Dôležité je nefajčiť, pretože dráždivé elementy ako tabak zvyšujú silu alergických prejavov a znižujú odolnosť voči infekciám. K zvýšeniu imunitnej odolnosti podľa odborníkov prispieva otužovanie, ktoré tiež pomáha prispôsobiť sa náhlym zmenám prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu. Dôležité je dbať o denný príjem vitamínov C a D a zinku. V prípade zhoršenia klinického stavu pacienta môžu imunológovia predpísať imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou však lekári upozorňujú, že ten, kto sa necíti dobre, by si mal sledovať telesnú teplotu. Zvýšená teplota môže byť príznakom respiračného ochorenia, napríklad aj COVID-19, ktorého príčinou je nový koronavírus.