Peľová sezóna brezy sa končí, začína kvitnúť skorocel, štiav a ihličnany

548

Výkyvy počasia v uplynulom týždni výrazne ovplyvnili peľovú situáciu na Slovensku. V ovzduší na väčšine územia Slovenska ešte dominoval peľ brezy, jaseňa, duba a buka. Pribúda peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

„Začína kvitnúť skorocel, štiav a v teplejších oblastiach aj pŕhľavovité. Kvitnúť začali aj ihličnany z čeľade borovicovitých, ktorých veľké peľové zrná budú v krátkom čase tvoriť žlté povlaky na parapetoch, autách či okrajoch mlák,“ konštatovala Lafférsová.

Peľová sezóna brezy prešla vrcholom aj v chladnejších oblastiach Slovenska, kde v uplynulom týždni ešte dosiahla veľmi vysoké denné koncentrácie, najmä v Banskej Bystrici, v Žiline a Nitre. Jej sezóna sa však končí. Peľ jaseňa dosahoval alergiologicky významné denné hladiny na strednom a severnom Slovensku, ale už majú klesať.

„Kvitnutie v národnej prírodnej rezervácii Harmaneckej tisiny vo Veľkej Fatre prinieslo na krátky čas vysoké denné koncentrácie peľu tisu v Banskej Bystrici a v Žiline. Peľ ostatných drevín sa vyskytoval v ovzduší v stredných a nižších hladinách,“ dodala Lafférsová.

V najbližších dňoch sa očakáva výraznejší vzostup denných koncentrácií peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých, pribúdať bude aj peľ tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavovitých. V ovzduší sa má ešte vyskytovať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, javora, duba, buka, platanu, pagaštanu, smrekovca a ďalších ihličnanov. Pri oteplení sa tiež očakáva nárast denných koncentrácií spór húb (plesní).

Zdroj: TASR