Je váš pitný režim naozaj postačujúci? Pijú dosť vaše deti a seniori?

67

V letných mesiacoch je obzvlášť potrebné dodržiavať optimálny pitný režim. Napriek osvete o doporučenom pitnom režime sa v klinickej praxi denne stretávame so stavmi dehydratácie. Väčšina ľudí si v spoločnosti myslí, že pije dostatok tekutín, ale realita je často opačná.

Odporúčané množstvo  denného príjmu vody je orientačné, je nutné zohľadniť individuálne potreby organizmu, fyzickú záťaž, podmienky prostredia, v ktorom sa nachádzame, zdravotný stav, možné pridružené ochorenie človeka, tehotenstvo, dojčenie a mnoho iných faktorov.

Odporúčanie pre dospelého človeka sa pohybuje medzi 20 až 45 ml vody/kg. Jedným z orientačných vodítok je frekvencia močenia a prítomnosť priehľadného alebo svetlo žltého moču. 

Vedecké štúdie odporúčajú vypiť približne dva až tri dl vody hneď po zobudení. Hodnoty potrebného denného množstva tekutín prudko stúpajú počas horúcich letných dní a pri vysokej fyzickej záťaži.  Straty vody z organizmu sú nielen močením, ale i potením, či dýchaním vo forme vodnej pary, a napokon i stolicou.

Pri normálnej teplote stráca telo dospelého človeka približne 2 300 ml vody za deň. Z toho sa močením vylúči asi 1 400 ml, stolicou 100 ml, potením a dýchaním približne 800 ml. Zvýšené straty vody z organizmu sa počas leta môžu navýšiť 3 až 5 násobne.

Starší ľudia nepociťujú smäd ako v mladom produktívnom veku. Napriek tomu, že nám opakovane  seniori povedia, že nie sú smädní, je nevyhnutné, aby sme im tekutiny podávali. 

Veľmi rýchlo totiž u starších ľudí nastupuje dehydratácia, ťažkosti s dýchaním, hypotenzia (nízky tlak krvi), búšenie srdca, poruchy vedomia, nabaľujúce sa ďalšie komplikácie s potrebou privolania lekárskej pomoci. Je potrebné tomu predchádzať a podávať seniorom pravidelne tekutiny.  Základom pitného režimu by mala byť voda.

Pokiaľ základ nášho denného pitného režimu tvoria minerálne vody neprináša to benefit pre zdravie, práve naopak, pri dlhodobom nadmernom prekročení limitu prijímaných minerálov dochádza k zdravotným ťažkostiam. Seniorom doplňte pitný režim napr. čajmi, domácimi limonádami, kvalitnými džúsmi.

U detí sa prepočítava množstvo vody podľa veku na kilogram podľa pediatrického odporúčania. Vždy sa poraďte so svojím obvodným pediatrom, obzvlášť pokiaľ sú zvýšené straty teplým počasím, hnačkami, zvracaním atď.

Novorodenec by mal prijať približne 50 až 100 ml vody/kg, neskôr sa potreba navyšuje na 150 až 160 ml vody/kg, od 8. mesiaca je to približne 100 až 150 ml vody/kg. Okolo 3. až 5. roku by mal byť príjem približne 80 až 100 ml/kg, Následne v 6. až 10. roku je to 50 až 70 ml/kg a v 14. až 18. roku je to 40-60 ml/kg.

Voda predstavuje približne 55 až 65% hmotnosti dospelého človeka, u detí je to až 70 až 80 % hmotnosti tela.

Pri strate už 2% telesnej vody detí sa výkon organizmu znižuje, ďalšie straty ovplyvňujú psychické funkcie, čo sa môže prejaviť únavou, nepozornosťou, podráždením, bolesťami hlavy a znížením psychickej výkonnosti.

Pri 5 % dehydratácii už hrozí prehriatie organizmu, kolaps krvného obehu a šok.

Nezabúdajte, základom pitného režimu detí je pitná voda, nie sladené nápoje.