Je voda na Trnávke bezpečná? Ružinov sa tejto téme intenzívne venuje

1502

Mnohých z vás znepokojila informácia o desať rokov utajovanej správe o kontaminácii podzemných vôd z bývalej Dimitrovky v blízkosti Istrochemu. Údaje zverejnené aktivistami šokovali aj Ružinov. Starosta mestskej časti Martin Chren preto okamžite kontaktoval ministra životného prostredia a pristúpili aj k ďalším krokom. Urobili aj test vody a už prišli aj výsledky. Keďže však ide o veľmi zložitú tému, starosta Ružinova pripravil stručný prehľad, doplnený o aktuálne informácie.

1. DODNES NEMAJÚ ŽIADNE OFICIÁLNE INFORMÁCIE. Ružinov ako mestskú časť nikto nekontaktoval. Na odporúčanie ministra životného prostredia sa s mestskou častou spojil šéf Geologického ústavu, ktorí robí monitoring vôd aj na Trnávke, telefonická konzultácia prebehla a stretnutie má byť v najbližších týždňoch. Údajne by sa v najbližších týždňoch mali uskutočniť aj ďalšie stretnutia na rôznych úrovniach, oficiálne však nemajú žiadnu pozvánku, ani žiadne informácie.

2. ŽIADNE ZNEČISTENIE NA TRNÁVKE ZATIAĽ NIE JE POTVRDENÉ. Podľa zverejnených údajov sa v podzemných vodách okolo Istrochemu objavili zdraviu nebezpečné hladiny pesticídov a chemikálií. Podľa informácií mestskej časti však ani jeden test nepochádza z Ružinova, všetky sú z Nového Mesta z Mierovej kolónie. To nie je dôvod byť pokojný, ale ani dôvod na paniku, akú zverejnenie čiastkových informácií medzi mnohými obyvateľmi vyvolalo.

3. RUŽINOV OBJEDNALI TEST, BOL NEGATÍVNY. Mestská časť preventívne okamžite objednala jeden test vody zo studne na Vietnamskej ulici, ktorá je približne uprostred Trnávky, po prúde podzemných vôd od Istrochemu. Test vykonalo certifikované laboratórium BVS, ktoré testovalo prítomnosť 23 rôznych chemikálií a pesticídov. Všetky výsledky dopadli negatívne. To znamená, že boli pod maximálnymi prípustnými hodnotami podľa platných noriem. Z 23 testovaných chemikálií sa len u troch potvrdila kvantifikovateľná prítomnosť, ale aj tá bola v norme. Voda z testovanej studne je teda bezpečná.

A teraz to zložitejšie:

Záver nateraz teda je, že žiadna kontaminácia vôd na Trnávke nebola zatiaľ preukázaná. To neznamená, že neexistuje a že nehrozí. A tu to začína byť komplikované.

Podzemné vody totiž nie sú statické, ale prúdia rýchlosťou niekoľko metrov za rok. Navyše, aj keď je v tejto časti mesta väčšinou štrkové podložie, aj štrky sú rôzne, na niektorých miestach voda prúdi rýchlejšie, na iných pomalšie.

To, že dnes na jednom mieste neodhalili kontamináciu, neznamená, že o pár metrov ďalej neexistuje. Alebo že o pár dní, rokov, na toto miesto kontaminačný mrak nedorazí.

Navyše, v mestskom prostredí je veľmi komplikované hovoriť o úplne čistej vode. Stačí, aby niekde vytiekol olej z auta, a na tomto mieste bude voda na dlhé roky kontaminovaná a nemusí byť ani vedľa chemickej fabriky. O pár metrov vedľa, proti prúdu podzemnej vody, však môže byť všetko v poriadku.

Tejto téme sa ide Ružinov intenzívne venovať. Ministerstvu aj geologickému ústavu už ponúkli pozemky pre účely vyvŕtania ďalších monitorovacích vrtov.

Viem, že dnešná politika sa zopsula a že kto chce preraziť, musí do médií prinášať šokujúce správy. Dnes však nie je dôvod na paniku a verím, že nikto nebude chcieť túto tému zneužívať na marketing.

Nie je však dôvod na paniku. Ide síce o závažnú vec, ktorá medzi ľuďmi spôsobuje oprávnené obavy a strach o vlastné

Voda z vodovodov je úplne bezpečná a jedinou istotou, pokiaľ ide o vodu zo studní, je dnes to, ak si každý nechá tú svoju studňu pravidelne testovať.

To však asi bežný obyvateľ nedokáže, keďže jeden test na chemikálie stojí okolo 500 eur. O to viac je dôležitejšie, aby sa zapojil aj štát a projekt monitoringu podzemných vôd v okolí Istrochemu urgentne podporil.

Zdroj: Martin Chren – starosta Ružinova