Júl bol mimoriadne teplý, v niektorých regiónoch až rekordne

568

Tohtoročný júl na Slovensku bol mimoriadne teplý. V niektorých regiónoch až rekordne. Počas väčšiny jeho obdobia sa zvýrazňoval deficit zrážok z predchádzajúcich mesiacov. Až počas posledného júlového víkendu výdatnejšie zrážky na niektorých miestach čiastočne napravili ich nepriaznivú bilanciu z predchádzajúceho obdobia. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav vo svojom klimatologickom zhodnotení.

„Priemerná mesačná teplota vzduchu dosiahla v tohtoročnom júli najvyššie hodnoty napríklad na meteorologických staniciach Hurbanovo – 23,3 stupňa Celzia, Bratislava, letisko – 23,1 stupňa Celzia, Nitra a Trebišov 23 stupňov Celzia,“ uviedol ústav. V poradí najteplejších júlov, v histórii prevádzky týchto meteorologických staníc, sa júl v tomto roku umiestnil napríklad na meteorologickej stanici v Hurbanove na šiestom mieste.

V niektorých regiónoch stredného Slovenska, predovšetkým v jeho južnej polovici, však tohtoročný júl bol rekordne teplý. Stalo sa to napríklad vo Vígľaši-Pstruši, kde dosiahla priemerná mesačná teplota vzduchu hodnotu 21,5 stupňa Celzia. Bol tam prekonaný rekord z roku 2021 (21 stupňov Celzia). „Priemerná mesačná teplota vzduchu z tohtoročného júla v Nitre, tam bola v tomto mesiaci aspoň od roku 1961 piata najvyššia,“ skonštatoval ústav. Potvrdil sa tak podľa neho fakt, že na väčšine meteorologických staníc juhozápadného a západného Slovenska sa júl v tomto roku „iba“ priblížil k rekordne teplým júlom.

Na východnom Slovensku v Košiciach bol tohtoročný júl s priemernou mesačnou teplotou vzduchu 22,6 stupňa Celzia tretí najteplejší, po júloch v roku 2021 (23,4 stupňa Celzia) a 1994 (22,8 stupňa Celzia). Tohtoročný júl sa skončil na Slovensku po teplotnej stránke ako normálny až veľmi teplý. Najvyššia odchýlka priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu (roky 1991 – 2020) bola plus dva stupne Celzia na meteorologickej stanici Boľkovce. Najnižšia odchýlka teploty vzduchu bola plus 0,3 stupňa Celzia v Oravskej Lesnej.

„Najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 23,3 stupňa Celzia na meteorologickej stanici Hurbanovo. Najnižšia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 15,5 stupňa Celzia v obci Huty,“ spresnil SHMÚ. Absolútne najnižšiu teplotu vzduchu v polohách do 1000 metrov nad morom nameral 18. júla v obci Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa, a to plus 1,7 stupňa Celzia. Na Lomnickom štíte to bolo 17. júla až mínus 4,2 stupňa Celzia. „Absolútne najvyššia teplota vzduchu bola 21. júla, a to 40 stupňov Celzia v Dolných Plachtinciach,“ uviedli meteorológovia.

Júl bol podľa normálu zrážkovo silne podnormálny, teda veľmi suchý až normálny. Percento normálu mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie v Tisinci – 127 percent – a najnižšie v Hurbanove, 42,8 percenta. Najnižší mesačný úhrn zrážok bol 26,3 milimetra v obci Dargov. „Veľmi nízky mesačný úhrn zrážok bol aj na staniciach Michalovce, 26,4 milimetra, Hurbanovo 29,5 milimetra, Piešťany 30,8 milimetra, Vígľaš 31 milimetrov a Častá 31,6 milimetra,“ uviedol SHMÚ. Najvyšší mesačný úhrn zrážok nameral v obci Huty 204,9 milimetra. Nad 160 milimetrov bol mesačný úhrn zrážok aj na staniciach Javorina (187,3 milimetra), Martinské hole (187,2 milimetra), Liesek (168,8 milimetra) a Jasná (161,2 milimetra).

Zdroj: TASR