Primátori a starostovia okresu Malacky upozorňujú na kolaps COVID automatu

1521

Primátori a starostovia okresu Malacky odmietajú v prípade testovania ľudí na ochorenie COVID-19 suplovať úlohu štátu a upozorňujú na hroziaci kolaps COVID automatu. Uviedli to vo svojom spoločnom vyhlásení, v ktorom informovali, že štát prostredníctvom ministerstva zdravotníctva do utorka nezabezpečil dostatočný počet mobilných odberových miest v okrese Malacky. Župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vyhlásil, že stojí na strane samospráv.

Možností testovania je podľa Klubu starostov a primátorov okresu Malacky v regióne veľmi málo. Dve stabilné odberné miesta v Malackách a dve v Stupave podľa nich nedokážu pokryť potreby okresu so 70.000 obyvateľmi. Zástupcovia samospráv tvrdia, že povinnosť obyvateľov absolvovať test raz za sedem dní sa takmer nedá zabezpečiť. „Nálada medzi starostami nie je dobrá. Nepovažujeme za seriózne, aby sa štát zbavoval svojej zodpovednosti k odberovým miestam, ktorých je nedostatok. Starostovia už teraz pomáhajú so zabezpečením testovania rodičov, aby sa vôbec mohla spustiť výučba v školách,“ uviedol predseda Klubu primátorov a starostov okresu Malacky Boris Soukup.

Samosprávy pripomínajú, že zriaďovanie stálych odberných miest je v kompetencii štátu. Vyzývajú preto ministerstvo zdravotníctva, aby bezodkladne rozšírilo počet stálych odberných miest v obciach Malackého okresu. „So starostami sme sa jednoznačne zhodli, že štát do dnešného dňa nezabezpečil odberové miesta, ktoré by kapacitne dostatočne pokryli záujem o testovanie obyvateľov okresu. Už dnes sú kompletne obsadené všetky termíny a reálne hrozí, že obyvatelia nebudú môcť naplniť povinnosť danú štátom, čiže nebudú mať v ruke požadovaný povinný test do práce,“ upozornil primátor Malaciek Juraj Říha. Obáva sa, že tak skolabuje celý systém COVID automatu.

Primátori a starostovia z okresu Malaciek zároveň apelujú na jednotný postup regionálnych hygienikov v otázke otvárania škôl a škôlok, keďže rozdielnymi stanoviskami vo forme odporúčaní dochádza podľa samospráv k nejednoznačnej interpretácii uznesení vlády. Predsedov koaličných strán žiadajú, aby opatrenia boli prijímané na úrovni vlády včas a zrozumiteľne nie len pre mestá a obce, ale aj pre obyvateľov i zamestnávateľov.

Župan Juraj Droba: Stojím na strane samospráv zo Záhoria

„Covid automat zaradil okres Malacky do bordovej zóny, takže obyvatelia potrebujú na cestu do práce negatívny test, starý maximálne 7 dní. Problém je, že testovanie ostalo na pleciach samospráv a tie už nevládzu,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba. Samosprávam zároveň ponúkol možnosť využiť župné mobilné odberové miest na Sabinovskej, keďže veľa ľudí zo Záhoria dochádza za prácou do Bratislavy. „Viem, že toho má v dnešnej dobe už každý plné zuby. Aj ľudia na ministerstve robia naplno. Ale sme v tom všetci spolu. A čím skôr to spoločným úsilím dobojujeme, tým skôr budeme mať normálnu krajinu a žiť tak, ako pred covidom.“

Ministerstvo zdravotníctva: Miest na testovanie je dosť

Na Slovensku je aktuálne k dispozícii viac ako 100 odberových miest na RT-PCR testovanie a 431 odberných miest na bezplatné antigénové testovanie, z toho na 204 miestach sa dá objednať. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že ministerstvo v týchto dňoch vyhodnocuje ďalšie žiadosti a počet MOM do konca týždňa ešte narastie.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva schválili zároveň v priebehu januára 1416 nových MOM tak, aby sa mohol testovať každý, kto chce,“ poznamenala Eliášová. Ministerstvo tak reagovalo na pondelkové (8.2.) vyhlásenie Únie miest Slovenska (ÚMS), ktorá vyjadrila nádej, že rezort zdravotníctva do utorka dokončí povoľovanie vzniku súkromných MOM v slovenských mestách a obciach. Únia to totiž považuje za absolútne nevyhnutné, pretože mnohé samosprávy už nie sú schopné a ani ochotné „brať víkendové pretestovanie obyvateľov naďalej iba na svoje plecia“.

Zdroj: TASR, BSK, Malacky, Foto: Mesto Malacky