Karlova Ves: Nový defibrilátor poskytne prvú pomoc ešte pred príchodom záchranárov

572

Životy obyvateľov Karlovej Vsi bude v prípade náhlej zástavy krvného obehu chrániť automatický externý defibrilátor. Mestskej časti ho dnes popoludní venovala zdravotná poisťovňa DÔVERA. AED je umiestnený pred vstupom do miestneho úradu. Je k dispozícii nepretržite návštevníkom úradu, zamestnancom, ale aj širokej verejnosti.

„Situácia, keď je náhle ohrozený ľudský život, je vždy nečakaná a veľmi stresujúca. Vedomie, že sme pripravení aj na takúto udalosť, je naozaj dôležité pre každého. Som si istá, že ľudia sú natoľko zodpovední a vnímaví, že prístroj by vedeli v pravej chvíli správne použiť,“ myslí si starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Umiestnenie defibrilátora, hoci by zachránil čo len jeden život, má veľký zmysel aj podľa vicestarostu Branislava Záhradníka. „Umiestnenie defibrilátora na Nám. sv. Františka, ktoré je jedno z najnavštevovanejších miest v Karlovej Vsi počas celého dňa, je logické a správne. Je tu detské ihrisko, lekáreň, stomatologické ambulancie, škola, kostol, Sociálna poisťovňa, miestny úrad, obchodné prevádzky a v neposlednom rade viac ako 300 bytov a kancelárií.“

Priemerný čas dojazdu ambulancie rýchlej lekárskej pomoci je na Slovensku viac ako 11 minút. Ak je v okolí dostupný AED, pomoc môže byť na mieste oveľa rýchlejšie. Vie ho použiť aj laik bez medicínskeho vzdelania. Ak sa použije dostatočne rýchlo, zvýši sa šanca na prežitie až na 70 percent,“ upozornila regionálna riaditeľka ZP DÔVERA Dominika Pašovič.

Pri náhlom zastavení srdca odumierajú mozgové bunky bez prísunu kyslíka už po 3 až 5 minútach. Záchranári nemôžu byť ani pri najlepšej vôli ihneď pri každom pacientovi. Preto má AED z hľadiska záchrany životov a poskytnutia prvej pomoci obrovský význam,“ uviedol PR manažér ZP DÔVERA Branislav Cehlárik. Defibrilátor, ktorý ZP DÔVERA darovala Karlovej Vsi, je špičkový prístroj so slovenským návodom, zvukovými a vizuálnymi inštrukciami na obsluhu, ktoré možno použiť bez špeciálneho školenia. Podľa informácií zo ZP bol počas piatich rokov takýto a jemu podobné AED úspešne použité vo viac ako 150 prípadoch s náhlym zastavením krvného obehu.

Zdroj: Karlova Ves