Karlovu Ves čaká víkend plný cirkusových predstavení a workshopov

773

Množstvo cirkusových predstavení a k tomu tvorivé dielne a program pre dospelých aj deti. To všetko prinesie najbližší víkend v rámci 10. ročníka festivalu Svetový Deň Cirkusu 2022. Uskutoční sa v Karlovej Vsi od piatku 8. do nedele 10. apríla v Karloveskom centre kultúry.

„Tento rok slávi festival Svetový deň cirkusu svoje 10. výročie. Zlepšená pandemická situácia nám konečne umožňuje naplniť cieľ tohto komunitného podujatia, osobne sa stretnúť, spoznať artistov, stráviť spoločne čas a budovať vzťahy pomocou netradičnej pohybovej aktivity na hranici umenia a športu,“ povedala Elena Kremnická z občianskeho združenia CirKus-Kus.

Festival odštartuje v piatok o 18.00 h Galavečerom v Karloveskom centre kultúry. Po ochutnávke slovenského i medzinárodného cirkusu prebehne na ihrisku pred kultúrnym domom program, počas ktorého budú tanečníci a žongléri od 20.00 h krotiť oheň. Bude ich sprevádzať hudba kapely Gonsofus.

V sobotu a v nedeľu od 9.00 h sa uskutoční množstvo akrobatických, žonglérskych, pohybových a balančných workshopov pod vedením domácich lektorov i hosťujúcich profesionálov zo zahraničia. Zároveň sa okolie Karloveského centra kultúry premení na cirkusovú zónu a v sobotu od 10.00 do 16.00 h nebude chýbať maľovanie na tvár, tvorivé a cirkusové dielne či oddychová zóna pri fontáne.

V sobotu večer od 18.30 h sa môžu návštevníci tešiť na premiéru nového predstavenia z dielne La Zia Production, po ktorej bude nasledovať možnosťou pre skúsených účinkujúcich aj nádejných nováčikov ukázať svoje čerstvé pokroky, či vyskúšať alebo oprášiť svoje čísla pred nadchádzajúcou sezónou, priamo na pódiu.

Skúsení artisti z Cirkus-Kus a ich mladé talenty, hranice posúvajúca Anna Weszelovszky z Budapešti, Kaukliar – najsmiešnejšie zoskupenie široko ďaleko, Zuzana Drobná z akadémie Ésacto’Lido v Toulouse, Stanislav Mečiar, známy z Československo má talent, pražská skupina Fire Jokers & kapela Gonsofus či skvelý bratislavský diabolista a klaun 21. storočia Slížo, sa postarajú o to, aby tohtoročné oslavy Svetového Dňa Cirkusu stáli za to.

„Oslava Svetového dňa cirkusu je medzinárodnou tradíciou. Jeho oficiálny dátum je tretia aprílová sobota, avšak bratislavský festival je o týždeň posunutý pre kolíziu s veľkonočnými sviatkami. Podujatie je organizované občianskym združením Cirkus-kus v spolupráci s Karlovou Vsou,“ uviedla vedúca oddelenia kultúry v Karlovej Vsi Adriána Rabatinová.

Cirkus ako forma umenia prešiel rôznymi fázami premien od ľudovej zábavy, cez dramatické výjavy v arénach, kozmopolitné kočovné súbory, až k súčasnej novej forme scénického jazyka. Nový cirkus začal vznikať vo Francúzsku v 70. rokoch 20. storočia. Jeho základom je fúzia s divadlom, tancom, filmom a výtvarným umením.

Občianske združenie CirKus-Kus, ktoré pôsobí v Karloveskom centre kultúry už 6. sezónu, stihlo za tú dobu vychovať a podporiť mnoho talentov. Spestruje karloveské kultúrne a športové podujatia a vytvára nezameniteľný kolorit lokálnej kultúry. V spolupráci s Karlovou Vsou organizuje jubilejný 10. ročník Svetového Dňa Cirkusu.

Podrobné informácie nájdete na facebookovej udalosti TU. Vstupenky si viete zakúpiť TU.

Zdroj: Karlova Ves