Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure otvoril svoje brány pre verejnosť

3071

Takmer zabudnutá krása Kaštieľa Pálffy v Svätom Jure ožila a renesančný kaštieľ sa opäť stáva pýchou mesta. Všetkým prináša do súčasnosti i časom zahalený kus vinárskej histórie a tradície pálffyovských vínnych pivníc. Počas víkendu 9. a 10. októbra mohla verejnosť po prvý krát nazrieť za jeho múry.

Počas špeciálneho víkendu návštevníkov čakal bohatý sprievodný program. Predstavili sa Filip Jančík či Mária Čírová, o zábavu detí sa postarala Fíha Tralala. Návštevníci Kaštieľa Pálffy malimožnosť nazrieť do starobylých pivníc, kde stále dýcha stáročiami opradený krásny príbeh kaštieľa a jeho bývalých urodzených obyvateľov. Záujemcovia mali možnosť vidieť jedinečné reprezentačné priestory kaštieľa. Hostinec Palatín si nachystal gastronomické zážitky a vo vínotéke VIAJUR mali návštevníci možnosť ochutnať skvelé vína. Počas víkendu vo Svätom Jure boli k dispozícií aj vzácne historické autá – veterány, na ktorých sa záujemcovia mohli aj previesť.

Niečo z histórie

Kaštieľ Pálffy patrí nielen k najstarším pamiatkam starobylého mesta Svätý Jur, ale zároveň je aj významnou súčasťou jeho viac ako 700-ročnej vinohradníckej tradície. Nie vždy mal podobu kaštieľa. Historické pramene si ho pamätajú skôr ako „zemepanskú“ alebo „kráľovskú“ kúriu, ku ktorej priliehala záhrada s vinicami. Za jeho súčasnú podobu môžu početné stavebné úpravy. Rekonštrukciu a modernizáciu kaštieľa si stáročiami vyžiadali aj ničivé udalosti. Napríklad Rákociho povstanie či požiar, po ktorom sa ocitol v dezolátnom stave a vyzeral ako ruina. Kaštieľ prešiel veľkou prestavbou v období, keď bol v rukách Kataríny Pálffy a Štefana Illésházyho. Svedčí o tom dodnes zachovaná tabuľa nad vstupným portálom. Posledný majiteľ kúrie zo šľachtického rodu Pálffyovcov vykonal veľkodušný skutok, keď vo svojej poslednej vôli odkázal kaštieľ detskej nemocnici.

Viac o bohatej histórií kaštieľa sa dočítate na www.kastielpalffy.sk.