Kedy bude stáť nová multifunkčná hala na Pankúchovej v Petržalke? Rozhodnúť by sa malo na Valentína

785

Koncom roka 2021 vypísalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR výzvu na multifunkčné športové haly s dotáciou do 1,2 milióna eur. Kľúčovou podmienkou bolo právoplatné stavebné povolenie, na ktorého získanie stanovilo uchádzačom šibeničný termín – 30. jún 2022.

Dotáciu vo výške 1,2 milióna eur od ministerstva má už Petržalka na účte. Financovanie potrebnej spoluúčasti i s rozpočtom však musí odobriť nové zastupiteľstvo.

Do projektu sa zapojila aj petržalská samospráva a ako vysvetľoval aj starosta Ján Hrčka, primárnym dôvodom bola absencia modernej športovej haly pre loptové hry v jej katastri. „V celej Petržalke nie je jediná jedna hala, ktorá by spĺňala súťažné parametre pre basketbalistov, volejbalistov, hádzanárov, florbalistov, futsalistov a tak ďalej,“ napísal aj na svojom Facebooku s tým, že to má za následok i cestovanie športovcov na zápasy mimo Petržalky.

Samospráve sa stavebné povolenie v rekordnom čase podarilo získať a spolufinancovanie, vtedy vo výške pol milióna eur, v prípade podania žiadosti o dotáciu cez bývalé zastupiteľstvo prešlo tiež. Potrebný zvyšok prostriedkov mal byť financovaný z úveru. Kameňom sváru sa ale stalo miesto, kde bude nová hala stáť.

Pôvodný zámer umiestniť halu na školskom dvore medzi dvoma budovami školy časť miestnych odmietla a spísala petíciu. Vtedajší poslanci na septembrovom zastupiteľstve teda rozhodli o schválení kompromisu v podobe zabezpečenia vstupu do športovej haly rovno oproti bikrosovej cyklistickej dráhe pri Starohájskom lesíku.

A aký je aktuálny stav? Zmluva na zhotovenie multifunkčnej športovej haly Pankúchova bola podpísaná ešte koncom roka 2022. Rovnako už na účte mestskej časti pristála účelová dotácia vo výške 1,2 milióna eur. Teraz je teda loptička na strane nových poslancov miestneho zastupiteľstva. Buď projekt podporia a rozhodnú o krytí i forme potrebnej spoluúčasti, alebo zamietnu. V prípade prvej možnosti majú okrem pôvodne schváleného úveru možnosť zapojiť aj rezervný fond.

Keďže však na decembrovom zastupiteľstve poslali samosprávu do rozpočtového provizória, najskôr musia na najbližšom zasadnutí, ktoré je naplánované na 14. februára, rozpočet na rok 2023 schváliť. Bez neho totiž Petržalka nemôže realizovať investície.

„Termíny takýchto veľkých stavebných projektov sú šibeničné, nehovoriac o dnešnej dobe výpadkov materiálov a zdražovania. Ak sa do realizácie nepustíme v najbližších týždňoch, určite to nebudeme vedieť stihnúť a dotáciu budeme musieť vrátiť,” upozorňuje Hrčka.

O novej verejnej športovej hale v Petržalke s aktuálnou hodnotou cez 2 milióny eur sa tak rozhodne  čoskoro. Najväčšou otázkou ale ostáva, či mestská časť kvôli neschválenému rozpočtu dokáže splniť upravené podmienky MIRRI a dotáciu na výstavbu projektu minúť i vyúčtovať najneskôr do 31. decembra 2023.

Vizualizácia: Ing. arch. V. Talaš, Ing. Ľ. Šírová, Ing. P. Brisuda