Kedysi slávnu reštauráciu Snežienka na Železnej studničke sa už nepodarí zachrániť. Zbúraná bude na jeseň

1860

Mestská časť Nové Mesto odovzdala chátrajúcu budovu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka na Železnej studničke zmluvnej firme, ktorá zabezpečí búracie práce. Dopíše sa tak vyše 45-ročná história tohto miesta, ktoré s obľubou vyhľadávali rodiny z Bratislavy, ale aj návštevníci hlavného mesta.

„Nechceme narúšať letnú rekreačnú sezónu v lesoparku, preto samotné búranie torza Snežienky začne až v septembri a trvať by malo zhruba štyri mesiace. Ani počas týchto prác nebude prerušená premávka našej sedačkovej lanovky, ktorej dolná stanica bezprostredne susedí so Snežienkou. Samozrejme, všetko musí byť zabezpečené tak, aby sa návštevníci lanovky mohli cítiť bezpečne,“ približuje starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na sociálnej sieti.

A čo ďalej?

„Bola by škoda, keby toto čarovné miesto nedostalo novú tvár. Verím, že nebude dlho trvať a začneme písať jeho novú históriu. Žiadne viladomy, hotel, či iné megalomanské stavby! Pritom nebolo ďaleko aj od takéhoto katastrofického scenára,“ píše starosta.

V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci jednej z firiem na 99 rokov, ktorá tu chcela postaviť hotel.

„Bol som proti výstavbe viacpodlažného hotela ešte ako aktivista a po nástupe do funkcie starostu som ho definitívne zastavil a odstúpil od zmluvy. Vďaka tomu dnes môžeme uvažovať o niečom vkusnom, čo nadviaže na tradíciu Snežienky. O mieste, kde si dáte s rodinou a kamarátmi kávu, kofolu, dobrý obed, oddýchnete si, či opravíte bicykel. Ako sa to dá, ukázala aj naša ideová urbanisticko-architektonická súťaž na „novú Snežienku“, ktorú sme vyhodnotili ešte v roku 2020 a predsedom súťažnej komisie bol môj kolega vicestarosta Peter Vaškovič,“ dodáva starosta.

Víťazné návrhy si môžete pripomenúť na webovej stránke Nového Mesta TU.

Zdroj: Rudolf Kusý