Komáre sú už medzi nami. Dajte si pozor na tie „domáce“

1599

Pekné počasie nevyužívajú iba ľudia na svoje aktivity vonku, ale aj rastúca populácia komárov. Naša zazmluvnená odborníčka upozorňuje obyvateľov BSK na zvyšujúci sa počet „domácich“ komárov.

Aktuálne máme extrémne pôdne sucho, záplavy na Morave sa zatiaľ neobjavili, ale aj tak nám stúpa počet domových komárov. To sú také druhy, ktoré sa liahnu a vyvíjajú v blízkosti ľudských obydlí. Nezriedka im sami poskytujeme vhodné podmienky na množenie a vývoj. Samičky tohto druhu domových komárov kladú vajíčka priamo na vodnú hladinu. Z vajíčok sa liahnu larvy, ktorých vývin pokračuje až po dospelého komára vo vodnom prostredí. Niekedy im naozaj stačí len málo, napríklad miska pod kvetináčom, vedro, detské hračky, ale aj staré pneumatiky, v ktorých sa dostatočne dlhú dobu nachádza voda. Pričom riešenie je veľmi jednoduché – starať sa o svoje okolie a neposkytovať komárov miesto pre ich vývoj. Aj keď sa záplavové komáre (ktoré sú zodpovedné za kalamitné premnoženia) liahnu vo veľkých množstvách počas záplav, domáce komáre sa liahnu priebežne počas celého roka. Pri väčšom premnožení vedia byť naozaj nepríjemným spoločníkom a keď majú dostatok hostiteľov, ostávajú verné jednému miestu.

Zhluk čerstvo nakladených vajíčok domových komárov, ktoré sú uložené do „lodičiek“. V každej lodičke je niekoľko tisíc nových komárov.

Viac sa môžete dočítať v brožúrke, ktorú sme pre vás spracovali:

VIAC INFORMÁCIÍ O PROJEKTE: tu