Koncert bez publika predstaví dvoch všestranných hráčov Slovenskej filhármónie

887

Slovenská filharmónia pozýva svojich priaznivcov na šieste podujatie cyklu Koncerty bez publika. V utorok 19. mája o 19.00 h sa v digitálnej koncertnej sieni predstavia dvaja členovia orchestra SF, ktorí sa aktívne venujú aj komornej hudbe – 1. hráč v skupine viol Martin Ruman a člen skupiny 1. huslí Daniel Rumler. Obaja umelci sa predstavia s klavírnym sprievodom Aleny Hučkovej.

Online koncert na www.filharmonia.sk predstaví dvoch všestranných hráčov orchestra SF. Martin Ruman v úvode tejto koncertnej sezóny vystúpil sólovo pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda na Slávnostnom koncerte k 70. výročiu vzniku orchestra SF. Pravidelne účinkuje na komornom festivale Konvergencie a je členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg, pôsobí aj pedagogicky.

Do programu utorkového koncertu umelci zaradili Sonátu pre klavír a violu Es dur, op. 5 č. 3 slávneho bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Nasledovať bude Sonáta-balada pre violu a klavír z roku 1988 popredného predstaviteľa generácie Slovenskej hudobnej avantgardy Ilju Zeljenku.

Druhým interpretom Koncertu bez publika je Daniel Rumler, od roku 2018 člen skupiny 1. huslí orchestra SF. Pravidelne vystupuje s barokovým orchestrom Ensemble Corund Luzern, s komorným orchestrom Camerata Zürich a ako hráč na violu so zoskupením Bach Ensemble Luzern. Okrem toho sa venuje aranžovaniu a kompozícii. Rumler z husľového repertoáru do programu zaradil jednu časť cyklu Z domoviny Bedřicha Smetanu, ktorý toto dielo skomponoval v poslednej fáze svojej tvorby v roku 1880.

Zdroj: TASR