Povolili tretiu dávku vakcíny, očkovať sa budú môcť aj deti od 5 rokov

1436

Na Slovensku sa od pondelka 13. septembra začne očkovať treťou dávkou vakcíny na ochorenie COVID-19. Pôjde o ľudí, ktorí sú osem mesiacov po podaní druhej dávky mRNA vakcíny. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Župan Juraj Droba v utorok (7. 9. 2021) na tlačovej konferencii vyzval vládu, aby čo najskôr povolila očkovanie treťou dávkou. Zdôraznil tiež, že župa môže byť nápomocná nielen pri samotnom očkovaní, ale aj pri organizácii či registrácii naň. V stredu 8. 9. ministerstvo zdravotníctva informovalo, že tretie dávky sú povolené, v prvom kole pre zdravotníkov. Potom to budú imunokompromitovaní pacienti, klienti a zamestnanci centier sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti nad 60 rokov a nakoniec ostatná populácia, priblížil Lengvarský. „Verím tomu, že aj na základe skúseností z iných krajín prispeje k väčšej ochrane zaočkovaných pacientov a možnému zníženie náporu na zdravotnícke zariadenia,“ podotkol.  

Proti ochoreniu COVID-19 sa budú môcť od štvrtka 9. 9. očkovať aj deti od päť do 11 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o tom informoval po stredajšom rokovaní vlády. Zdôraznil, že očkovanie je dobrovoľné, na základe žiadosti rodiča a musí byť schválené pediatrom alebo iným odborným lekárom.

„Táto požiadavka bola vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Má prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako neočkovaní pri styku s covidom-19 nejaké problémy,“ vysvetlil minister. Deti podľa neho dostanú iba tretinovú dávku vakcíny. Šéf rezortu očkovanie detí odporúča.

Zdroj: TASR