Kostolište: Malebná dedinka, kde sa narodil Martin Benka

3975
Kostolište pôsobí ako dedinka z románov či pohľadníc.
Kostolište pôsobí ako dedinka z románov či pohľadníc.

Malá, ale čarovná obec uprostred borovicových a listnatých lesov. Objavte miesta, kde vyrastal slávny slovenský maliar a atrakcie, ktoré vás priblížia prírode.

Kostolište má dlhú históriu, ktorá dáva obci nádych tajomna. Prvá písomná zmienka je až z roku 1206, územie však bolo osídlené už v dobe bronzovej. Blízko je pohrebisko z rímskych dôb a archeológovia predpokladajú, že práve na území dnešnej obce bolo ešte pred rozpadom Rímskej ríše rímsko – barbarské sídlo. Prešlo ňou aj veľa vojsk, ktoré útočili, aj sa bránili. Výlet do Kostolišťa je preto skvelé miesto, ak sa chcete vybrať po stopách minulosti.

Dedina uprostred lesov

Obec je skutočne mimoriadne pekná a fotogenická. Zdobí ju rímskokatolícky kostol sv. Martina, ktorý patrí medzi najstaršie chrámy na Záhorí. Z vtáčej perspektívy pôsobí Kostolište ako romantická dedinka z pohľadníc, pretože je obkolesená zdravými borovicovými a listnatými lesmi. A práve vďaka tomu, že sa nachádza v srdci prírody, je obľúbeným miestom na kempovanie. V obci sa nachádza aj bývalá vojenská rozhľadňa, ktorá je prístupná verejnosti. Obec je len kilometer od Malaciek a spája ich cyklochodník. Aj vďaka dobrej polohe láka prisťahovalcov – v súčasnoti prebieha rozsiahla výstavba rodinných domov.

Obraz Martina Benku Po žatve je najdrahší vydražený obraz slovenského autora (180 000 €). Foto: TASR

Najvýznamnejším miestom v obci je určite rodný dom jedného z najväčších slovenských maliarov, Martina Benku. Tento významný slovenský expresionistický maliar a ilustrátor sa preslávil ako tvorca romantizujúceho mýtu slovenskej krajiny a ľudu. Väčšina jeho diel zachytáva slovenskú prírodu, vrchy, roviny či vlniace sa obilné polia v symbióze s človekom. Rád zobrazoval ľudí na poliach, lúkach, na rúbaniskách alebo v lesoch. Posledné mesiace a dni svojho života strávil v Malackách a v Kostolišti a v jeho Pamätnej izbe taktiež v obci nájdete mnohé vzácne diela. Jeho pozostatky sú uložené v hrobke na Národnom cintoríne v Martine.

Pamätná izba Martina Benku. Nájdete ju v Spoločenskom dome.
Z vojenskej pozorovateľne sa stala rozhľadňa

Vyhliadková veža so zaujímavou železnou konštrukciou bola pôvodne postavená pre vojenské účely a tomu zodpovedá aj jej stav. Výstup je zložitejší ako pri turistických vyhliadkach a treba byť opatrný. Je priechodná po železnom rebríku chránenom kruhovou konštrukciou, chránené sú aj medziposchodia a vyhliadková plošina. Rozhľadňa vysoko prevyšuje koruny stromov a uvidíte z nej veľký kus krásnej prírody. Rozhľadňa však nie je v správe obce.

Rozhľadňa je ukrytá v lese neďaleko hlavnej cesty. Má výšku približne 30m. Foto: PlanetSlovakia.sk
Takto to vyzerá, keď pristúpite k rebríku. Ten je dookola chránený konštrukciou, čo zvyšuje bezpečnosť. Foto: PlanetSlovakia.sk