Zvieratá v našom regióne: Radostné, hravé a roztomilé vydry

519
Mláďa vydry. Roztomilý výraz tváre však majú aj v dospelosti.
Mláďa vydry. Roztomilý výraz tváre však majú aj v dospelosti.

Pozorovanie zvierat vo voľnej prírode je úžasný zážitok. Rozhodli sme sa, že vám postupne predstavíme tie, ktoré môžete stretnúť v našom krásnom regióne.

Vydry sú roztomilé a vyzerajú, akoby sa stále smiali. Sú spoločenské a pri hrách ich dokážete pozorovať celé hodiny. Sú veľmi vynaliezavé, radi sa napríklad spúšťajú z brehov do vody ako deti na šmýkačke. Zaujímavé tiež je, že vydávajú rôzne zvuky podobné pískaniu, ale aj ľudskému chichotaniu.

Všimnite si ich labky s plávacími blanami a srsť, ktorá je pokrytá olejom, vˇďaka čomu sa ich koža prakticky nikdy nenamočí.

Sú samozrejme výbornými plavcami a radi sa potápajú, pričom aj pod hladinou sa dokážu naháňať. Na brehoch nechodia, ale skôr skackajú. Majú veľmi hustú srsť, ktorá ich chráni pred premočením, plávacie blany a obrovský chvost, vďaka ktorému sú vo vode rýchle a obratné. Podľa ťažkého chvosta ľahko rozoznáte aj ich stopy v blate.

Vydry riečne sú zákonom chránené a patria medzi lasicovité šelmy. Vážia od 5 do 12 kilogramov, samce sú výrazne väčšie, dožívajú sa až 20 rokov. Vydra je výborný lovec a často ju uvidíte s rybou v ústach, ale chutia im aj ondatry a malé vodné vtáky. Pod vodou vydržia neuveriteľné 4 minúty a plávať dokážu rýchlosťou až 15 kilometrov za hodinu. Vo vode však vedia aj relaxovať, napríklad plávaním na chrbte, čo je obzvlášť milý pohľad.

Svojím správaním sú veľmi podobné ľuďom – radi relaxujú, hrajú sa a objavujú.

Kde môžete vydry stretnúť

Ak si myslíte, že pozorovanie zvierat je náročné a šanca stretnúť napríklad chránenú vydru riečnu je malá, radi vás presvedčíme o opaku. Náš región je bohatý na vodu a vydry môžete zbadať na viacerých miestach. Musíte byť čo najtichšie a myslieť aj na to, že voľne žijúce zvieratá splývajú s prostredím.

Vydra dokáže plávať rýchlosťou až 15 kilometrov a na jedenkrát odpláva takmer pol kilometra.

Vydrám sa páči napríklad v Malom Dunaji, alebo sa môžete vybrať do Novej Dedinky a spolu s inými zvieratami ich pozorovať v Rodinnom parku pri náučnom chodníku, na toku potoka Čierna voda. Najväčšia šanca zbadať vydru je podvečer, kedy zvyčajne chodia loviť. V zime však lovia aj počas dňa, aby si dopĺňali energiu, ktorú potrebujú na zahriatie.