Kŕmte v zime vtáky na sídliskách

2968

Zimné obdobie je pre voľne žijúce vtáky spojené s dlhými týždňami bez potravy. V zime si na sídlisku nevedia nájsť takmer žiadnu potravu, pretože na kosených a vyhrabaných plochách nezostávajú steblá rastlín so semenami. Vďaka ich zimnému prikrmovaniu sa môžeme tešiť z ich spoločnosti po celý rok.

Čisté a upravené sídliská sa síce páčia ľuďom, ale pre vtáky je tu pusto. Preto je potrebné zimujúce vtáctvo prikrmovať, a to najmä olejnatými semenami ako napríklad slnečnicou, prosom, obilím ale aj lojovými guľôčkami. Lepšie sú doma vyrobené, lebo zo supermarketov nie vždy vtákom chutia. Na pokusnej ploche v areáli ZŠ A. Dubčeka, ktorá vlani zostala nepokosená až do jari, sa každý deň kŕmil kŕdeľ asi 20 vrabcov. Takých plôch však na mestských sídliskách nie je veľa.

Vtáky kŕmte pravidelne

Ak sa rozhodnete prikrmovať vtáky na sídlisku, robte to pravidelne a nenechajte nechajte kŕmidlo prázdne dlhšie ako dva dni. Vtáky, ktoré si zvykli na nejaký prísun potravy sa uprostred zimy ťažko prispôsobia výpadku tohto zdroja potravy. Odmenia sa vám za to najmä svojím spevom.

Ľudia na dedinách i vo veľkých usadlostiach oddávna zhotovovali vtáčie búdky a pribíjali ich na steny budov alebo na drevené kolíky v záhrade. Takto si nielen oživovali svoje príbytky ale robili to aj preto, lebo vedeli, že vtáky počas leta vychytajú množstvo hmyzu, ktorý by inak mohol poškodiť alebo úplne zožrať pestovanú úrodu ovocia alebo zeleniny. I keď sa na sídliskách nič vo veľkom nepestuje, nie je dôvod prečo by sme nemali byť rovnako rozumnými ako ľudia v minulosti a nevytvoriť priestor pre život aj vtákom.

Ako vybrať búdku pre spevavce

Existuje množstvo hotových búdok ale aj návodov ako zhotoviť vlastnú búdku. Pri výbere typu búdky je potrebné sa riadiť tým, pre aký druh vtáka bude búdka určená. Búdky pre sýkorky veľké majú mať vletové otvory väčšie ako pre sýkorky belasé. Ešte väčší otvor potrebuje škorec. Žltochvost domový a červienky preferujú skôr veľké vletové otvory až na šírku búdky – tzv. polobúdky. Vrabce zahniezdia v búdkach aj polobúdkach, ak nemajú inú možnosť. Detaily ako hrúbka steny, materiál či tvar strechy je možné nájsť aj na internete. Nie je treba vyrábať žiadne bydielko pod vletový otvor, vtáky to nepotrebujú a zbytočne to priláka mačky a iných predátorov.

Umiestnenie búdky

Hlavným kritériom by mala byť nedostupnosť búdky pre predátora. Mala by byť umiestnená na takom mieste na strome, aby sa k nej mačka nevyšplhala. Najlepšie na rovnom kmeni bez konárov alebo s konármi ďaleko od seba a v rôznej výške. Búdka by nemala byť umiestnená na konári, lebo mačka alebo lasica sa na konár ľahko dostane.

Nie je dôležitá ani orientácia na svetové strany. Vtáky, ktoré nemajú iné možnosti hniezdiť na sídlisku, obsadia búdku bez ohľadu na svetové strany. Ak chceme urobiť vtákom život v lete znesiteľnejší, nevešajme búdky na južnú stranu, aby sa zbytočne neprehrievalo vnútro búdky a tiež nie na tú stranu, na ktorú smerujú prevládajúce chladné vetry.

Uchytenie búdky

Búdky by mali mať zo zadnej strany pribitú dosku dlhšiu ako zadná strana búdky. Túto dosku je potrebné prichytiť o strom, a to skrutkami či klincami pribitými do kôry stromu, okami upevnenými o konáre alebo páskami okolo celého kmeňa. Drôtené oko strom dusí, klince a skrutky sa vnárajú čoraz hlbšie a tým vytláčajú búdku od seba. Preto je potrebné uchytenie búdky pravidelne kontrolovať a obnovovať. Závesy treba obnoviť každých 4 – 5 rokov. Klince nepribíjame nikdy na doraz, ale nechávame vždy niekoľko centimetrov trčať. Nesmieme ale zabudnúť pri každoročnej kontrole búdky drôtenú obruč dostatočne uvoľniť.

Počet búdok

Každý druh operenca má iné teritoriálne nároky. Búdky pre sýkorky by mali byť vo vzdialenosti niekoľko desiatok metrov od seba. Vrabce alebo škorce môžu obsadiť aj tri búdky na jednom strome. V prípade, že umiestnite viac búdok v okolí ako je znesiteľné pre vtáky, nebudú všetky naraz obsadené. Vtáky si s tým poradia a nejako sa podelia.

Čas vešania búdok

Odporúčaný čas vešania búdok je zima alebo skorá jar, aby si búdky vtáky začali obzerať ešte pred hniezdnou sezónou. Ako sme už spomenuli, na sídliskách je nedostatok hniezdnych možností. Takže keď umiestnite búdku na správnom mieste, nasledujúcu hniezdnu sezónu ju určite nejaký párik spevavcov nájde.

Zdroj: Karlova ves, Bratislavské regionálne ochranárske združenie; Foto: ilustračné