Legenda Bratislavy, na ktorú sa zabudlo. Kúpele Grössling dostanú novú tvár

3153

Magistrát hlavného mesta a Metropolitný inštitút Bratslavy vyhlásil architektonickú súťaž na jar. Po mesiacoch prestavili víťazný návrh a budúcu podobu kúpeľov. Do súťaže o najlepší návrh novej podoby mestských kúpeľov Grössling  sa zapojilo 77 architektonických štúdií z celého sveta.

Na čo sa môžeme tešiť?

Víťazom veľkej medzinárodnej architektonickej sa stal návrh od architektonického tímu z Florencie OPPS architektura.

Víťazný návrh s citom zvýrazňuje hodnotu a patinu 125-ročnej budovy, obnovuje zasypaný bazén z roku 1895 a verejnosti otvára celý areál skrz spojenie kúpeľov, knižnice, kaviarne, parku a umeleckej rezidencie. A nielen to, architekti z OPPS Architettura obohacujú kúpeľný zážitok o nové bazény, sauny a v areáli pribudnú aj masáže či rekreačný vonkajší bazén. Zároveň podľa poroty práve tento návrh spomedzi všetkých 77 prihlásených najlepšie reaguje na požiadavku mesta vytvoriť pokojný mestský blok. Navyše v plnej miere využíva existujúce priestory a obsahuje najmenej deštruktívnych zásahov.

Práve podľa tohto návrhu začne hlavné mesto po 25 rokoch od zatvorenia kúpeľov s ich obnovou.

Zopár zaujímavostí víťazného riešenia:

  • Návrh prinavrátil pôvodný vstup do kúpeľov z roku 1895 na nárožie Medenej a Kúpeľnej ulice.
  • Autori počítajú aj s obnovou najstaršieho bazéna ešte z roku 1895, ktorý zasypali pri prestavbe kúpeľov v 40-tych rokoch minulého storočia.
  • Arkády budú otvorené ako v roku 1914 a pridané budú nové konštrukcie, ktoré pracujú s rôznou mierou otvorenosti voči okoliu. Ostávajú otvorené, ale rámcujú budovu a vnútorný dvor.
  • Priestor s tromi bazénmi rozdielnych teplôt vody prepájajú s parnou saunou, čím odkazujú na tradície rímskych kúpeľov.
  • Návrh vytvára fungujúcu prevádzkovú schému, čo bolo prioritou súťaže. Schéma jasne definuje oddelenie plaveckého bazéna s prepojením na menšiu fínsku saunu a jednotlivé časti môžu byť prevádzkovo oddelené a zároveň prepojené s kúpeľmi.
  • Rátame s obnovou otvárateľnej strechy nad plaveckých bazénom tak, ako to bolo v roku 1914.
  • Z celkových 8 000 m2 má bývalá administratívna časť približne 2 000 m2. Sem bude presťahovaná pobočka Mestskej knižnice z Laurinskej ulice, čo doplní pokojnú kúpeľnú atmosféru o ďalšie funkcie a pribudne tam aj kaviareň.
  • V kúpeľoch sa, našťastie, zachovali dva dvojplamencové kotly firmy Brunner, vyrobené v roku 1912, ktoré zostanú ako významná súčasť kúpeľov aj po rekonštrukcii.
  • Pri budove vznikne mestský park.

Rekonštrukcia Grösslingu je naplánovaná v postupných fázach. Budúci rok má začať revitalizácia parku, verejného priestoru pred budovou a postupne budú nasledovať ďalšie časti, ktoré budeme jednotlivo otvárať. Celý priestor je v pláne verejnosti otvoriť v roku 2025.

Pre verejnosť je pripravená výstava na Komenského námestí, kde mesto vystaví ocenené návrhy, ktoré si môžete prísť pozrieť hneď, ako to okolnosti dovolia.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR