Legendárnu lekáreň u Salvatora by mohli otvoriť na jeseň

1105
Lekáreň zažila dobré časy aj počas monarchie.
Lekáreň zažila dobré časy aj počas monarchie.

Nezisková organizácia Lekáreň u Salvatora, ktorá patrí pod Slovenskú lekárnickú komoru (SLeK), by mohla legendárnu lekáreň v bratislavskom Starom Meste otvoriť na jeseň. Pre TASR to uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ. Do ikonickej budovy Salvatora na Panskej ulici sa tak vráti lekáreň po viac ako 25 rokoch.

„Som rád, že sa v rámci územnej samosprávy nájdu aj takéto pozitívne príklady, že historické budovy sú obnovované a sú naďalej využívané na svoj účel. Že nevznikne len nejaká expozícia, ale že má mesto záujem sprístupniť pôvodný účel aj s historickým rozmerom,“ skonštatoval Sukeľ.

V priestoroch lekárne boli ukončené všetky stavebné činnosti, v priebehu niekoľkých týždňov by sa mal nainštalovať historický nábytok. Sukeľ verí, že počas jesene sa podarí lekáreň otvoriť. Oficína lekárne, teda priestor prístupný pacientom, bude rovnaký ako pred 100 rokmi, zázemie lekárne však bude spĺňať požiadavky, ktoré sú potrebné a kladené na súčasné zdravotnícke zariadenia.

„Bude tam fungovať normálna lekáreň, či už výdaj liekov na lekársky predpis, alebo bez lekárskeho predpisu, teda kompletný lekárenský sortiment. Akurát to bude na pozadí historického mobiliáru,“ poznamenal Sukeľ.

Podľa neho pôjde o zaujímavosť, ktorá podľa neho nemá veľmi obdobu. Pôjde totiž o štandardnú modernú lekáreň, ale s kompletne zrekonštruovanou historickou výbavou nábytku, ktorý má viac ako 300 rokov. „To, čo máme možnosť dnes vidieť zásadne napríklad v múzeách či expozíciách, tak to bude reálne používané pri reálnej prevádzke,“ doplnil Sukeľ.

Mobiliár lekárne vznikol v roku 1727, keď rehoľa jezuitov zriadila lekáreň vo svojej budove jezuitského kolégia na Kapitulskej ulici. Neskôr bola lekáreň presťahovaná aj s mobiliárom do Csákyho paláca na Panskej, teda do objektu susediaceho s dnešným domom u sv. Salvatora.

Originálny mobiliár lekárne bol v ikonickej budove od vzniku v roku 1904 a v 90. rokoch minulého storočia bol odvezený mimo Bratislavy. Skončil nakoniec u súkromného zberateľa. Múzeum mesta Bratislavy tvrdí, že mobiliár má nevyčísliteľnú historickú aj pamiatkovú hodnotu nielen v domácom, ale aj celosvetovom kontexte.

Budovu Lekárne u Salvatora, ktorá patrí medzi najfotografovanejšie v historickom centre, získalo mesto Bratislava pred niekoľkými rokmi zámenou do výlučného vlastníctva. Originálny barokový lekárenský mobiliár odkúpilo v roku 2021 za takmer milión eur od súkromného zberateľa z Nového Mesta nad Váhom. Vlani v júni bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo na dobu neurčitú prenájom priestorov vrátane historického mobiliára neziskovej organizácii Lekáreň u Salvatora.

Zdroj: TASR