Lekáreň u Salvátora

2408
Lekáreň zažila dobré časy aj počas monarchie.
Lekáreň zažila dobré časy aj počas monarchie.

Po 25 rokoch môžu Bratislavčania opäť vstúpiť do legendárnej lekárne.

Nájdete ju na Panskej ulici a budova z roku 1904 vám svojou krásou vyrazí dych. Mestu Bratislava sa podarila vdýchnuť ikonickej lekárni život. Momentálne je v jej priestoroch výstava, ktorá vás prostredníctvom starých fotografií prenesie do minulosti. Pripomenie vám atmosféru čias, keď sa v lekárni miešali liečivé mastičky a vážili bylinkové zmesy.

Mobiliár lekárne je z roku 1727, kedy rehoľa jezuitov zriadila lekáreň vo svojej budove kolégia na Kapitulskej ul. č. 26. Neskôr sa presťahovala do susedného domu súčasnej lekárne, do Csákyho paláca. Začiatkom 20. storočia mobiliár odkúpil známy mešťan Rudolf Adler. Dal si postaviť nájomný dom, terajšie sídlo lekárne. Ozdobnú dlažbu, ktorou lekárnik miestnosti vydláždil, môžete vidieť aj dnes.

Lekáreň fungovala počas celého obdobia monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu aj počas socializmu. V roku 1995 došlo k jej privatizácii. Dnes je vo vlastnícve Mesta Bratislava. Unikátnu návštevu v jej priestoroch môžete navštíviť do konca októbra.

Zdroj: www.bratislava.sk