Letná čitáreň v Medickej záhrade otvára brány

1232

Zažite leto v čarovnej čitárni uprostred parku. Staromestská knižnica v Bratislave otvára už 16. sezónu Letnej čitárne Medická záhrada.

Toto leto sa na letnú čitáreň Medická záhrada, ktorú organizuje Staromestská knižnica už 16 rokov, naozaj môžete tešiť. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 14. júna 2021 o 11.00. Počas otvorenia vystúpi gitaristka a speváčka Eva Golovková. Záštitu nad letnou čitárňou prevzala starostka Starého Mesta, Zuzana Aufrichtová.

Letná čitáreň bude otvorená pre všetkých obyvateľov i návštevníkov Bratislavy od 14. 6. do 31. 8. 2021, v pracovné dni od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 10.00 do 14.00. V ponuke letnej čitárne nájdete takmer 50 titulov novín a časopisov v slovenskom, českom, anglickom, nemeckom a maďarskom jazyku, ale i bezplatné požičiavanie kníh v Staromestskom knižnom kolotoči. Knižky budú pravidelne doplňované do knižného domčeka.

Divadielka pre deti, čítania v tráve aj historické rozprávania

V spolupráci so združením Milujem knihy/Amo libris pripravujeme bohatý kultúrny program pre všetky vekové kategórie, nezabúdame ani na seniorov. Najmenší návštevníci sa môžu tešiť na divadelné predstavenia, ktoré vznikli na motívy rozprávkových kníh a zážitkové čítania. Dospelí návštevníci sa počas cyklu Čítanie v tráve stretnú so slovenskými autormi – Pavlom Rankovom, držiteľom Ceny Európska kniha 2020, s finalistami literárnej ceny René – Anasoft litera gymnazistov, s Janou Juráňovou, laureátkou ceny Anasoft litera Veronikou Šikulovou, autormi z platformy mladej literatúry Medziriadky. Pre milovníkov starej Bratislavy a jej histórie je určený cyklus Rozprávanie o Bratislave. S Jurajom Hradským a Vladimírom Tomčíkom si zaspomíname na Juraja Šeba, autora úspešných spomienkových kníh o Bratislave. Viera Obuchová predstaví nové zaujímavosti o pamiatkach a histórii, príbehy bratislavských fontán odkryje Valencia Nikola Wawreková. O židovských príbehoch 20. storočia sa porozprávame s predstaviteľmi združenia Post Bellum.

V diskusii Ihrisko ako umelecké dielo, v rámci prezentácie aktuálneho čísla časopisu Flash Art Czech and Slovak Edition, sa budeme venovať detským ihriskám navrhnutými umelcami a zamyslíme sa nad problematikou verejného priestoru a medziodborovou spoluprácou pri jeho tvorbe.

Staré mamy a starí otcovia s vnúčikmi, ale i susedia môžu prísť tvoriť na medzigeneračné tvorivé dielničky, ktoré pripravujeme v spolupráci s Kreatívnym Klubom Luna.  Neostaneme však iba v Bratislave, cestovatelia Lenka Gondová a Štefan Kardoš nás zavedú do Botswany. Pre seniorov budú aj špeciálne konzultácie o práci s mobilom pod vedením lektora Milana Regeca.

Novinky tohtoročnej sezóny

Novinkami tohto leta budú obľúbené SWAPy kníh, spoločenských hier a oblečenia, ale aj jazykové konverzácie Language Exchange, ktoré organizujeme v spolupráci so združením Kupodivu, ale aj interaktívny koncert pre deti s Notovým Dannym.

Čaká vás príjemný relax v tieni stromov a rôznorodý kultúrny program.

Letná čitáreň je umiestnená pri východnej bráne (vchod z Poľnej ulice). Služby sú bezplatné a vstup na podujatia je voľný. Počas návštevy letnej čitárne je potrebné dodržiavať aktuálne hygienické opatrenia.