Ľudia bez domova a Noc vonku

2294

Podujatie Noc vonku, ktoré upozorňuje na stále rastúce problémy ľudí bez domova a potrebu stabilného bývania, tento rok prebiehalo individuálne a online. Občianske združenie Vagus, ktoré ho organizuje, vyzvalo záujemcov, aby pohodlie svojej postele vymenili za miesto v exteriéri, vhodný je balkón, terasa, záhrada či príroda.

„Po minulé roky sme spoločne s desiatkami ľudí prespávali na námestiach v Bratislave. Zvažovali sme, či Noc vonku organizovať aj tento rok, a v akej forme. Skrsla v nás myšlienka skúsiť to online. Vymysleli sme spôsob, ako sa mohli zapojiť zo všetkých kútov Slovenska. Tentokrát stačil spací vak, odhodlanie pomôcť dobrej veci a telefón,“ spresnili organizátori podujatia.

Najčastejšia príčina bezdomovectva: strata zamestnania

„Problém bezdomovcov je dosť často vnímaný veľmi zjednodušene. Pritom ide o komplexný celospoločenský problém. To, čo vidíme na ulici, je len špička ľadovca. Pod povrchom sa ukrývajú zložité ľudské príbehy. Ani zďaleka totiž neplatí, že sa bez strechy nad hlavou ocitnú ľudia len vlastnou vinou. Dôvody, prečo sa stane človek bezdomovcom, sú rôzne,“ upozorňuje bratislavský župan Juraj Droba. Najčastejšie je to strata zamestnania, ku ktorým sa pridruží neschopnosť splácať účty, či úvery. Inokedy môže byť príčinou zlý zdravotný stav, trauma z detstva, ale aj alkohol, či drogy.

„Nech už sú príčiny akékoľvek, aj ľudia na ulici si zaslúžia našu pozornosť. Pretože stále sú to predovšetkým ľudia. Našou morálnou povinnosťou je nielen pomôcť im, ale aj prísť so systémovými riešeniami, ktoré problému dokážu predchádzať. Prípadne ho zmierňovať. Týkajú sa vzdelávania, zamestnania, systému sociálnej podpory, finančnej gramotnosti, či bývania. Keď najbližšie pôjdete po ulici okolo človeka bez domova, skúste sa zastaviť a vypočuť si aspoň jeden príbeh. Nech aj my, pre ktorých je domov samozrejmosť, pochopíme,“ dodáva Juraj Droba.

Najúčinnejšie riešenie

Združenie Vagus chce aj prostredníctvom podujatia Noc Vonku poukázať na to, že najúčinnejším spôsobom, ako ukončovať bezdomovectvo, je poskytnutie stabilného bývania za dostupnú cenu a intenzívna podpora sociálneho pracovníka na ceste k zmene životnej situácie. Záštitu nad aktuálnym 7. ročníkom podujatia Noc vonku prezvala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Celkovo je na Slovensku približne 23 tisíc ľudí bez domova.