Za necelých 39 rokov stihol Milan Rastislav Štefánik prežiť niekoľko plnohodnotných životov. Stal sa významným astronómom, cestovateľom, vojenským pilotom, francúzskym generálom, ale predovšetkým spoluzakladateľom prvého československého štátu. Svoje etické a mravné krédo i lásku k svojmu národu zhrnul do troch slov, „veriť – milovať – pracovať“.
Na Slovensku si 4. mája 2023 pripomíname 104. výročie tragického úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností novodobých dejín a osobnosť svetového formátu – Milana Rastislava Štefánika.
Bol to uznávaný astronóm, vedec, politik, diplomat, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ československého štátu. Trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí. Štefánik vďaka svojmu spoločenskému vplyvu mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Z postu francúzskeho generála a neskoršieho československého ministra vojny reorganizoval československé jednotky na Sibíri. Dosiahol výnimočné výsledky vo všetkých oblastiach, ktorým sa venoval.
„Generál Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam našej histórie. Bol to vzácny človek s mnohými záujmami od vedy cez vojenskú službu až po diplomaciu a politiku. To z neho urobilo nielen našu, ale aj európsku autoritu. Bol jedným zo zakladateľov spoločného štátu Slovákov s Čechmi. Vždy stál na strane slobody a demokracie a vždy konal pre blaho svojho milovaného národa. Jeho odkaz zostáva stále aktuálny, nakoľko jeho inteligencia ho predurčila definovať množstvo múdrych rozhodnutí a výrokov, ktoré sú pre nás dôležité aj dnes – Národ, ktorý nepozná svoju minulosť a nectí si svoju históriu, nemá budúcnosť. Preto nezabúdajme na Milana Rastislava Štefánika. Nepovažujme za niečo zastaralé skladanie úcty jeho životu a dielu, ktoré nám do dnešných dní zanechal. Naopak – učme sa z jeho múdrosti a množstvo výziev dnešných dní dokážeme zvládať oveľa ľahšie,“ uviedol na pietnej spomienke Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Ďalšie fotografie z pietnej spomienkovej akcie nájdete kliknutím NA TENTO ODKAZ. Foto: BSK / Jana Šantavá
Havária lietadla
M. R. Štefánik tragicky zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 v Ivanke pri Bratislave pri návrate do vlasti. Havária lietadla sa precízne nevyšetrila a úplne nevysvetlila. Podľa oficiálnych správ bolo príčinou zlé počasie, pričom počasie v ten deň bolo slnečno so slabým vetrom, technická porucha lietadla avšak škody spôsobené na stroji, veľké možnosti na núdzové pristátie a svedkami opisovaný výbuch viditeľný zo vzdialenosti vyše 10 km tomu nenasvedčuje a streľba Maďarov, pričom táto teória je veľmi nepravdepodobná.
Po roku 1920 začal pribúdať počet pamätníkov M. R. Štefánika doma i vo svete. Na Slovensku ich máme približne 80 a vo svete okolo 30 sôch. Okrem pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ jeho meno nesú kultúrne stánky, školy, námestia, ulice, parky. Je priblížený v literárnych, filmových a hudobných dielach; jeho podobizeň je nielen na obrazoch, ale aj na známkach, medailách, bankovkách, odznakoch.