Máj rokov minulých, alebo múdrosti z Domovej pokladnice 1971

110

„ Ľahko je privykať,
ťažko je odvykať,
mala si si, milá,
srdiečko zamykať.“

Máj sa oddávna považoval za mesiac lásky, hoci práve v tomto mesiaci už vzhľadom na počasie nebolo až toľko času na lásku a milovanie. Staré kalendáre uvádzajú, že chladných dní býva v máji 11, daždivých 7 a takých májových iba 5.
Pätnásť dní býva premenlivé počasie a 5 dní s rannými hmlami. Stredná teplota mája býva okolo 12 stupňov. Starí otcovia verili, že aký je deň 25. mája, teda na Urbana, taká má byť jeseň. Na Urbana – patróna vinohradníkov – treba ešte na vinicu dať pozor. Ak prší na Ducha, tiež to len k dobrej úrode prispieva. Ak je apríl a máj studený, už sa možno len teplému júnu tešiť. Časté búrky v máji, iba dobrotu prorokujú. Po mokrom máji býva teplý a suchý júl.
Starí ľudoví doktori odporúčali v tomto mesiaci kúpele navštevovať, očistiť sa a denne si ruky a ostatné telo v studenej vode umývať. Najmä však popíjať kozie mlieko a polynkové víno, čo odstraňuje kamene a spevňuje žalúdok. Dobré je denne si zajesť čerstvého májového masla s mäkkým chlebom a s krčahom cmaru. Ak už narástol na záhrade hlávkový šalát, nešetriť ho, ale čo možno najviac hostín z neho pripraviť. Osoží to veľmi ľudskému organizmu a ľudskú dušu k hravosti povzbudzuje. Nejedzte ani veľmi horúce, ani veľmi studené jedlá. To napokon škodí po celý rok. Máj je aj mesiac zberu liečivých bylín.



VRTOCHY MESIACA MÁJ

1.mája 1625 pri východe Slnka sa ukázala veľká hviezda. Nad mestom Rakovník v Čechách videli zase čosi akoby v podobe ohnivého draka na oblohe. Preletelo to vo veľkej výške nad mestom a ľudia sa tejto zvláštnej udalosti veľmi preľakli.
4. mája 1201 bolo v Čechách zemetrasenie. Po ňom v noci napadol sneh. Veľké zemetrasenie bolo deň predtým v susednom Poľsku.
Od 4. mája 1380 nastalo strašné sucho po celej strednej Európe. Myši zožrali temer celú úrodu. Obyvateľstvo nemalo čo jesť a ani čo zasiať.
6. mája 1538 ukázala sa kométa na východe. Bol mimoriadne suchý rok a v ňom vypuklo veľa lesných požiarov, ktoré zničili nielen lesy, ale aj dediny v nich.
12. mája 1238 bol v strednej Európe silný mráz. Vymrzli vinice a jariny. Ovocia nebolo, ba aj obilia sa urodilo veľmi skromne.
14. mája 1582 sa ukázala kométa. Najviditeľnejšia bola o 3. hodine. Chvost mala až za obzorom.
20. mája 1125, práve na sv. Ducha, napadlo veľa snehu. Nato prišlo niekoľko veľmi studených a mrazivých dní, ktoré stihli zničiť všetky vinice a ovocné stromy. Menšie potoky pokryl ľad, ktorý udržal aj človeka.
24. mája 1563 prišli do krajiny Rakúsko – uhorskej veľké búrky a povodne. Zničili na mnohých miestach úrody.
25. mája 1267 bolo zatmenie Slnka. Bolo tak tma, že na nebi sa objavili hviezdy.
25. mája 1475 bola nad Kutnou Horou taká búrka, že zbúrala 30 domov. V tom dni spadlo po krajine veľa veží.
25. mája 1481 bola v Prahe obrovská povodeň, ktorú po dlhé stáročia spomínali.
28. mája 1407 V tomto roku bola strašne tuhá a dlhá zima. Ešte v ten deň bola zem do hĺbky siahy zamrznutá. Zima trvala od Martina. Miestami vymrzli celé dediny. Až uprostred leta mohli mŕtvych z týchto dedín pochovať.

STOROČNÁ PREDPOVEĎ

Spočiatku pomerne chladno a premenlivo, od 5. mája viacej slnka a postupne zo dňa na deň teplejšia chvíľa. Od 11. premena počasia, ochladenie s vetrami a možnosťami búrok i snehových prehánok, veterno so slabými nočnými mrazíkmi. Od 22. mája jasnejšie dni a teplo. Koncom mesiaca premenlivo s búrkami. Teplo.

Aký býva MÁJ?

Za 100 rokov býva 58 mokrých májov a 42 suchých. Ak je máj mokrejší, býva zase suchší jún. Okolo 13. mája býva tzv. tŕňová zima. Máj má osminu celoročného tepla a slnce svieti 464 hodín. Z tisíc úmrtí do roka pripadne na máj 91. Je to pravý mesiac lásky.
„ Roj, ktorý sa v máji rojí, za veľký voz sena stojí.“