Malacky a Ružinov získali ocenenie Zlaté vedro

1034

Samosprávami najlepšie komunikujúcimi s občanmi a najlepšie reagujúcimi na ich podnety sa v roku 2019 stali mestá Malacky a Žilina.

Ocenenia Zlaté vedro odovzdali samosprávam predstavitelia Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorý prináša web a mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, prostredníctvom ktorej môžu občania samosprávam jednoducho nahlásiť podnety na zlepšenie verejného priestoru. Systém bol spustený v roku 2010 a funguje už v 150 obciach a mestách na Slovensku. V roku 2019 ľudia prostredníctvom neho nahlásili 18.665 podnetov.

V riešení podnetov od občanov poukazujúcich na podnety vo verejnom priestore sa v kategórii samospráv do 20.000 obyvateľov sa na treťom mieste umiestnila mestská časť Bratislava – Vajnory. Spomedzi samospráv, ktoré majú viac ako 20.000 obyvateľov sa o tretie miesto zaslúžila  mestská časť Bratislava – Ružinov.

Ružinov získal toto ocenenie už po štvrtýkrát. Za každým riešením podnetu, aj malého, sa skrýva kopa úsilia a práce, zvlášť v obrovskom Ružinove. V priemere dostávajú dva podnety denne len cez túto aplikáciu a kopec ďalších cez telefonickú linku, e-mail, sociálne siete či od poslancov.

Kým prvé miesta boli rovnaké aj v druhej oceňovanej oblasti – komunikácie samospráv s občanmi a úplnosti ich odpovedí – zo samospráv do 20.000 obyvateľov najlepšie komunikovali s občanmi Ivanka pri Dunaji a Dolný Kubín.

V roku 2019 sa do aplikácie Odkaz pre starostu zapojilo 25 nových samospráv a preložili ju aj do maďarčiny.

Zdroj: TASR, FB Ružinov