Medzinárodné letecké dni v Kuchyni pri Malackách

912
Slovenské transportné lietadlo C-27J Spartan FOTO TASR - Jaroslav Novák

Na letisku Kuchyňa v Malackách sa konal cez víkend 27. a 28. augusta 11. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF.

Sobota

Sobotňajšie ráno bolo upršané. So začiatkom programu o 10:00 sa však vyčasilo a návštevníci si mohli vychutnať zahraničnú i domácu vojenskú a civilnú leteckú techniku, vynikajúcu skupinovú či sólo akrobaciu a svoju techniku predstavili aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Pri účasti deviatich krajín – Slovenska, Česka, USA, Veľkej Británie, Turecka, Maďarska, Talianska, Nemecka i Poľska – bolo z čoho vyberať. Diváci si vychutnali aj predstavenie vzdušných síl Spojených štátov. Predviedli sa s modernými stíhačkami F-22 Raptor. „Tieto stroje sa doteraz na žiadnych stredoeurópskych leteckých dňoch nezúčastnili, predstavili navyše aj protiraketový systém PATRIOT,” uviedol riaditeľ MLD SIAF a SLLA Hubert Štoksa.

Stíhačky F-22 Raptor sú označované aj ako najlepšie nadzvukové bojové lietadlo planéty. Slúži najmä na boj vo vzdušnom priestore, je schopné útočiť na pozemné ciele, zvláda elektronický boj aj špionážne misie. Zažiť ho pri leteckej i statickej ukážke na SIAF-e bolo možné iba v sobotu.


Rozlúčka s MiG-29

Po ich dlhoročnej službe pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky sa návštevníci SIAF-u rozlúčili so stíhačkami MiG-29. „Je to krásny, silný a obratný stroj, za ktorým sa obzeral každý odborník i fanúšik letectva. Je to lietadlo, ktoré vo svojej dobe konečne vyrovnalo výkon západných a východných strojov,“ hovorí bývalý pilot MiG-29 a výkonný riaditeľ podujatia Ivan Hůlek.

Jedinečná ukážka štyroch kusov MiG-29 ohúrila všetkých prítomných. Piloti predviedli náročné manévre a každý fanúšik letectva si prišiel na svoje. Nakoniec prešli stroje cez slávnostnú vodnú bránu. Rozlúčkový prelet si návštevníci užijú na SIAF-e 2022 aj v nedeľu. Ozbrojené sily Slovenskej republiky si toho navyše pripravili ešte oveľa viac.


Nedeľa

Aj nedeľa bola nabitá bohatým leteckým i sprievodným programom. O skvelú šou vo vzduchu a jedinečné ukážky na zemi sa počas druhého dňa Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 postarali účastníci z ôsmich krajín.

Po sobote, počas ktorej zažiarili aj letci zo Spojených štátov v stredoeurópskej premiére stíhačiek F-22 Raptor, víkendový program pokračoval. Rozlúčkový prelet stíhačiek MiG-29 s perchodom cez slávnostnú vodnú bránu nechýbal ani v nedeľu. Stroje, ktoré dlho ochraňovali náš vzdušný priestor, na konci augusta uzemnia. Ochranu do dodania nových stíhačiek F-16 pravdepodobne v roku 2024 prevezme Česko a Poľsko. Ministri a ministerka obrany všetkých troch krajín o tom podpísali dohodu včera priamo na SIAF-e.

Okrem toho priniesla nedeľa niekoľko ďalších výnimočných predstavení. Nechýbali parašutisti z Veľkej Británie, české Vzdušné sily, lietadlo z 2. svetovej vojny P-51 Mustang, nemecký Airbus A-400 a ďalší skvelí účastníci.

Turecká šou

Aj vďaka špeciálnym manévrom a leteckému majstrovstvu pilotov má tím Solotürk na konte niekoľko významných ocenení. Za desať rokov svojho pôsobenia absolvovali piloti stovky letov a jedinečnými sú aj pre svoje špecifické lietadlá. Spoznáte ich vďaka detailom orla, symbola tureckého letectva, či zlatému polmesiacu s hviezdou.

Na podujatí sa predstavila jedna z tureckých stíhačiek F-16, ktorej pilot ukázal naozajstné majstrovstvo. Člen tímu Solotürk na zemi navyše vystúpenie detailne komentoval a divákov v Kuchyni potešil dokonca aj prípravou komentára v slovenčine. Líder tímu, major Emre Mert, dodal: „Slovenské publikum je skvelé, predviedli sme šou pripravenú presne pre nich. Radi sa vrátime opäť.“

Majster sveta

Bez účasti Zoltána „Zoliho“ Veresa si už priaznivci podujatia nedokážu program SIAF-u ani predstaviť. V súčasnosti patrí k tým najzvučnejším menám v európskom letectve a leteckej akrobacii. Doposiaľ nalietal viac ako 19 000 letových hodín na 120 typoch lietadiel – od malých akrobatických špeciálov až po najmodernejšie dopravné lietadlá typu Boeing.

K veľkým úspechom Zoliho patrí aj titul majstra sveta v akrobacii na lietadle typu EXTRA 300. Výnimočný letec doteraz nevynechal ani jeden z jedenástich ročníkov MLD SIAF. Na tohtoročných Medzinárodných leteckých dňoch predviedol nezabudnuteľnú šou na lietadle MXS s náročnými manévrami a preletmi dole hlavou len niekoľko metrov od divákov.

Akrobati z RedBullu

Neopakovateľné výkony vo vzduchu, maximálna disciplína, koncentrácia a schopnosť pracovať v tíme – to sú predpoklady úspechu českej akrobatickej skupiny The Flying Bulls, ktoré potvrdili aj počas tohtoročného vystúpenia na SIAF-e.

Piloti tvorili jeden celok a predvádzali letecké manévre, ktoré nedokáže žiadna iná skupina na svete. „Vo vzduchu sa spoliehame nielen jeden na druhého, ale aj na silu 315 koní, ktorými disponujú lietadlá XA42. Sú špeciálne upravené pre potreby skupiny a patria k najsilnejším strojom, aké je možné vo svete akrobatického lietania vidieť. Dosahujú rýchlosť až 420 kilometrov za hodinu a pri zostavách s nimi stúpame do výšky 700 metrov,“ uviedli letci.

Ozbrojené sily SR

Ani v nedeľu nechýbalo predstavenie našich ozbrojených síl. Okrem stíhačiek MiG-29 a L-39 Albatros sa predstavili aj ďalšie stroje. Medzi nimi napríklad lietadlo C-27 J Spartan – nákladné vojenské lietadlo obrovských rozmerov.

Divákov tiež uchvátilo vystúpenie dvoch vrtuľníkov Blackhawk UH-60 a špeciálnej jednotky RAMBO. Jej členovia predviedli aj ukážku náročného zásahu proti nebezpečným útočníkom. V programe Ozbrojených síl SR figuroval aj ďalší vrtuľník M-17 a lietadlo L-410 priamo z Leteckej základne Malacky.

Sprievodný program

Počas celého víkendu bol pre divákov pripravený sprievodný program. Najmenší návštevníci si užili hry a súťaže vo veľkej detskej zóne. Výhercovia žrebovania – jeden v sobotu a jeden v nedeľu – spomedzi návštevníkov, ktorí si kúpili lístok na SIAF 2022 v predpredaji, navyše zažili nezabudnuteľnú jazdu. V špeciálnom pretekárskom aute pre dvoch pasažierov ich previezol profesionálny pilot F1 Martin Juhas. Atmosféru dotvárali aj hudobní hostia.

Ani tento rok sa nezabudlo na významné osobnosti slovenského letectva. Už siedmykrát si v predvečer SIAF-u prevzali ocenenie počas slávnostného galavečera. Počas podujatia, ktoré naživo vysielala RTVS, oznámili mená ocenených v prestížnej ankete Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky. Nominovali viac ako 30 osobností vo ôsmich hlavných kategóriách. Neprehliadnite výhercov a fotografie z piatkového galavečera.

Zdroj: siaf.sk
FOTO: TASR, SIAF