Mesto Bratislava organizuje benefičný koncert na podporu Banskej Štiavnice

628
Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Hlavné mesto Bratislava organizuje v pondelok (17. 4.) v Starej tržnici benefičný koncert na podporu Banskej Štiavnice, ktorú v marci zasiahol požiar. Koncert prinesie vystúpenia viacerých umelcov i kapiel, ale aj žiakov umeleckých škôl. Jeho súčasťou bude tiež verejná zbierka určená na podporu obnovy historických budov i kultúrneho života v meste. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.

„Podujatím chceme vyjadriť spolupatričnosť s mestom Banská Štiavnica a s organizáciami, inštitúciami či fyzickými osobami, ktorých tragický požiar nečakane pripravil o majetok, podnikanie a nenávratne zničil vzácne kultúrne a historické dedičstvo,“ skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Koncert vznikol z iniciatívy bratislavských základných umeleckých škôl a hlavné mesto ho pripravuje v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Program odštartuje o 17.30 h, vstup je bezplatný.

V prvom bloku benefičného koncertu sa predstavia mladé talenty zo bratislavských základných umeleckých škôl: 

ZUŠ Istrijská, ZUŠ Eugena Suchoňa, ZUŠ Kresánka, ZUŠ J. Kowalského, ZUŠ Exnárova, ZUŠ Hálkova, ZUŠ F. Oswalda, ZUŠ Vrbenského, ZUŠ J. Albrechta, ZUŠ Rajtera, ZUŠ M. Ruppeldta i žiaci a žiačky zo Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici, ktorú zasiahol požiar.

V druhej časti benefičného večera vystúpia hudobníčky a hudobníci slovenskej scény:

Billy Barman, Le Payaco, Hex, Korben Dallas, Puding Pani Elvisovej, Vec & Škrupo & Tóno S., Adriana Kučerová & Róbert Pechanec a Tamara Kramar & Curly Simon.

Súčasťou programu budú aj moderované vstupy a diskusie Denníka N a denníka SME. Moderátor Martin Staňo prinesie rozhovory so štiavnickými rodáčkami – sestrami Magdou a Emíliou Vášáryovými, s historikom umenia Júliusom Barczim, ktorý stál pri záchrane hradu Krásna Hôrka, riaditeľkou Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici Zuzanou Denkovou, riaditeľkou Základnej umeleckej školy Banská Štiavnica Irenou Chovanovou, majiteľom antikvariátu Antikvariátik Tomášom Lazarom, predsedom o. z. Eleuzína Marekom Pavlíkom a ďalšími aktérmi/kami kultúrneho života. 

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca v jednej z historických budov. Postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Proti ohňu zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci a dobrovoľníci. Zhoreli strechy piatich národných kultúrnych pamiatok a poškodené boli aj vzácne maľované renesančné stropy viacerých historických objektov. Bol to najničivejší požiar v modernej histórii mesta.

Zdroj: TASR