Mesto rieši zhoršujúcu sa situáciu s ľuďmi bez domova s rezortom práce i vnútra

627

Mesto Bratislava rieši situáciu s ľuďmi bez domova, medzi ktorými sa začal nebezpečne šíriť nový koronavírus, s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR i Ministerstvom vnútra SR. Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytne dotáciu na rozšírenie kapacity karanténnych miest.

Ministerstvo intenzívne komunikuje s hlavným mestom, ktoré rezort požiadalo o spoluprácu a súčinnosť pri riešení vážnej epidemickej situácie v komunite ľudí bez domova. „Už v minulom roku sme mestu poskytli na zabezpečenie ubytovania pre ľudí bez domova vybudovaním karanténnych miest dotáciu na podporu rozvoja humanitárnej pomoci. Takúto dotáciu sme im pripravení poskytnúť aj v tomto roku na rozšírenie kapacity karanténnych miest,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Veronika Pazičová.

Oslovená bola aj Implementačná agentúra MPSVR so žiadosťou o výpomoc s personálnymi kapacitami v rámci národného projektu Budovanie odborných kapacít na komunitnej úrovni a národného projektu Terénna sociálna práca II. „Magistrát zároveň požiadal o zabezpečenie štyroch dobrovoľníkov z radov študentov v zmysle memoranda o spolupráci medzi MPSVR a Asociáciou vzdelávateľov,“ uviedla Pazičová s tým, že ministerstvo zaslalo túto požiadavku jednotlivým vysokým školám, ktoré už overujú možnosť pomoci.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo vo štvrtok oznámil, že telefonoval s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO) a požiadal ho o pomoc s navýšením ďalších kapacít pre možnosť karantény pre ľudí bez domova. „Riešime to, dúfame, že nám v tom štát pomôže. Tí ľudia nemajú byť kde v karanténe, chceme im preto pomôcť. Druhá vec je, že svojím voľným pohybom po meste môžu nakaziť aj iných občanov,“ povedal Vallo.

V karanténe je momentálne 70 ľudí

V Bratislave v januári identifikovali nové ohnisko nákazy novým koronavírusom. Pri pravidelných testovaniach ľudí bez domova na ochorenie COVID-19 sa ukázalo, že vírus sa v tejto komunite začal nebezpečne šíriť. Kapacitu karanténneho mestečka pre ľudí bez domova, ktoré hlavné mesto zriadilo na Hradskej ulici vo Vrakuni, museli v posledných troch dňoch už druhýkrát zvyšovať na celkový počet 100 ľudí. Magistrát očakáva, že v najbližších dňoch sa aj táto kapacita naplní. Momentálne je v karanténe na Hradskej viac ako 70 ľudí.

Aj organizácia Depaul Slovensko s podporou mesta začiatkom týždňa spustila karanténnu zónu vo svojej vlastnej nocľahárni. Mesto upozorňuje, že aj v tomto prípade sa ich celková kapacita 44 lôžok rýchlo zapĺňa.

Zdroj: TASR